ثور 05, 1400 10:30 Asia/Kabul
  • نشست استانبول؛ محور دیدار دوستم و رئیس جمهور ترکیه
    نشست استانبول؛ محور دیدار دوستم و رئیس جمهور ترکیه

مارشال «عبدالرشید دوستم» پس از دیدار با رئیس جمهور ترکیه ابراز امیدواری کرد که نشست استانبول منجر به صلح سراسری در افغانستان خواهد شد.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،«مارشال عبدالرشید دوستم» رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در دیدار با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه درباره اوضاع جاری سیاسی و امنیتی افغانستان و نشست قریب‌الوقوع استانبول تبادل‌نظر کردند.

دوستم در این دیدار میزبانی ترکیه برای برگزاری نشست استانبول بین طالبان و دولت افغانستان تحت نظارت سازمان ملل و کشور های دخیل را مهم و ارزنده خواند.

وی همچنین با اشاره به نقش ترکیه در روند صلح افغانستان ابراز امیدواری کرد که «نشست استانبول می‌تواند سبب بوجود آمدن صلح سراسری در افغانستان شود».

اردوغان نیز ضمن تاکید حمایت ترکیه از افغانستان گفت که آنکارا با مقامات کشورهای پاکستان، قطر و سازمان ملل برای به موفقیت رساندن روند استانبول رایزنی‌های مثبتی داشته است.

رئیس جمهور ترکیه همچنین ابراز امیدواری کرد که نشست استانبول بتواند سبب بوجود صلح و تعمیم وحدت و عدالت در افغانستان شود.

این دیدار درحالی صورت می‌گیرد که «گریک سیتی تایمز» اخیراً گزارش داده بود که پاکستان خواستار جایگزینی نظامیان ترکیه‌ای با نیروهای آمریکایی و ناتو است و مقامات نظامی دو کشور رایزنی‌هایی در این باره داشته‌اند.

براساس این گزارش،  پاکستان با کمک شبکه حقانی، طالبان را متقاعد کرده است تا با ادامه حضور نیروهای ترکیه‌ موافقت کند و حتی اجازه دهد نیروهای بیشتری از این کشور به افغانستان اعزام شود.

کلیدواژه