ثور 05, 1400 18:21 Asia/Kabul
  • هشدار وزیر خارجه پاکستان درباره احتمال وقوع جنگ داخلی در افغانستان
    هشدار وزیر خارجه پاکستان درباره احتمال وقوع جنگ داخلی در افغانستان

«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان اظهارداشت که اگر توافق سیاسی بین طالبان و دولت و سیاسیون افغان صورت نگیرد بیم آغاز یک جنگ داخلی دیگر در افغانستان وجود دارد.

به گزارش رادیودری، وی افزود که میزان ریسک بسیار بالا است، اگر پیشرفت وجود داشته باشد، می‌تواند صلح و ثبات برقرار شود و منطقه به طور جمعی از نتیجه روند صلح بهره‌مند خواهد شد.

قریشی گفت: «با این حال خطر بسیار زیاد است فقط به این دلیل که خدای ناکرده اگر توافقی صورت نگیرد، اگر یک توافق سیاسی وجود نداشته باشد، ترس از بازگشت به دهه 90  ترس از ورود افغانستان به جنگ داخلی وجود دارد و این آخرین چیزی است که هیچکدام از ما بخواهد».

وزیر خارجه پاکستان با استقبال از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز اظهارداشت: اگر این اتفاق بیفتد به نظر من روند صلح را تسهیل خواهد کرد، امیدوارم طالبان نیز این فرصت جدید که به سمت آن‌ها آمده را درک کنند و در روند صلح بمانند.

وی با اظهار اینکه پاکستان طالبان را به ادامه مشارکت در روند صلح ترغیب خواهد کرد، افزود که روند صلح که در دوحه آغاز شد باید از طریق نشست استانبول به یک نتیجه منطقی برسد.

قریشی در نشست سه‌جانبه با همتایان افغان و ترکیه‌ای خود گفته بود که هرچند طالبان برای شرکت در نشست استانبول تمایل نشان نداده‌ است اما این تاخیر «موقتی» است.

کلیدواژه