ثور 07, 1400 09:21 Asia/Kabul
  • اعزام بمب‌افکن‌های آمریکایی به قطر برای محافظت از خروج نظامیان از افغانستان
    اعزام بمب‌افکن‌های آمریکایی به قطر برای محافظت از خروج نظامیان از افغانستان

نیروی هوایی آمریکا از استقرار دو فروند بمب‌افکن دیگر در پایگاه «العدید» واقع در قطر با هدف ارائه پشتیبانی جهت خروج نظامیان این کشور و ناتو از افغانستان خبر داد.

به گزارش رادیو دری به نقل از  خبرگزاری «اسپوتنیک»، نیروی هوایی آمریکا بامداد سه‌شنبه با اعلام این خبر گفت این دو بمب‌افکن که از پایگاه هوایی «ماینت» در داکوتای شمالی بلند شده بودند، در پایگاه هوایی «العدید» مستقر شدند.

با اضافه شدن این دو بمب‌افکن جدید به پایگاه هوایی آمریکایی‌ها در قطر، تعداد بمب‌افکن‌های بی‌-۵۲ این کشور در پایگاه العدید به ۴ فروند رسید.

بر اساس این گزارش، بمب‌افکن‌های ذکرشده مسئول ارائه حفاظت و تأمین امنیت نظامیان آمریکایی و کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در زمان خروج از افغانستان هستند.

طبق بیانیه وزارت دفاع آمریکا، نظامیان این کشور به همراه نیروهای ناتو از تاریخ یکم می،‌ فرایند عقب‌نشینی از افغانستان را آغاز کرده و تا ۱۱ سپتامبر این روند تکمیل می‌شود.

«آستین اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان روز یکشنبه اعلام کرد که روند خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از شماری از پایگاهها در افغانستان آغاز شده است.

اواخر فروردین ماه امسال، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو تأکید کرد که خروج ۱۰ هزار نیروی نظامی غیر آمریکایی از خاک افغانستان، از ابتدای ماه می (۱۱ ثور) آغاز می‌شود و در عرض چند ماه تکمیل خواهد شد. 

پیش از آن نیز «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفته بود زمان پایان طولانی‌ترین جنگی که آمریکا درگیر آن بوده فرا رسیده است.

این در حالی است که «ذبیح‌الله مجاهد»  سخنگوی طالبان، هشدار داد که مطابق توافقنامه دوحه همه نیروهای خارجی باید افغانستان را ترک کنند و  اگر نیروهای خارجی نتوانند در تاریخ تعیین شده از کشور ما خارج شوند، مسلما مشکلات بیشتر خواهد شد و کسانی که نتوانسته اند توافق نامه را رعایت کنند مسئولیت آن را خواهند داشت.

براساس توافق‌نامه‌ی دوحه که سال ۱۳۹۸ میان امریکا و طالبان امضا شد، نیروهای خارجی باید تا اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) از افغانستان خارج می‌شدند.

طالبان پیش از این هشدار داده بودند در صورتی که نیروهای خارجی در مهلت تعیین‌شده افغانستان را ترک نکنند، از نظر این گروه تخطی از توافق‌نامه‌ی دوحه تلقی می‌شود و آنان حملات بر این نیروها را از سر خواهند گرفت.

کلیدواژه