ثور 07, 1400 11:56 Asia/Kabul
  • پاکستان:طالبان در نشست استانبول حضور معنادار خواهد داشت
    پاکستان:طالبان در نشست استانبول حضور معنادار خواهد داشت

هیئت پاکستانی اطمینان داده‌ است که طالبان هم‌زمان با شرکت در نشست‌های صلح، به کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس تن خواهند داد.

به گزارش رادیو دری  به نقل از رسانه های خبری کابل، هیئتی ازمقام‌های نظامی و غیر نظامی پاکستان به رهبری نماینده ویژه نخست وزیر این کشور برای افغانستان برای دو روز با مقام‌ها و سیاستمداران  کشور درکابل دیدار کرد.

این هیئت اطمینان داده‌است که طالبان در نشست استانبول حضور معنادار خواهند داشت.

محمدعمر داوودزی، نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور در امور پاکستان گفته است که همتای پاکستانی‌اش در این سفر، همچنان اطمینان داده‌است که طالبان هم‌زمان با شرکت در نشست‌های صلح، به کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس تن خواهند داد.

سفرهیأت پاکستانی به افغانستان که در آن نمایندگانی از دستگاه اطلاعات نظامی پاکستان و بخش های اقتصادی و سیاسی نیز حضور داشتند دو روز در کابل با مقامات افغان و برخی ازاحزاب سیاسی در باره روند صلح این کشور رایزنی کردند.

پس از پایان این نشست‌ها، مقامات افغان با اظهار رضایت از این سفر گفته‌اند که هیأت پاکستانی اطمینان داده است که طالبان ضمن حضور در نشست استانبول به کاهش خشونت و رفتن به طرف آتش‌بس موافقت خواهند کرد.

«محمدعمرداودزی» نماینده رئیس جمهوری افغانستان در امور صلح با کشورهای منطقه به رسانه‌های داخلی افغانستان گفته است که هیأت پاکستانی قول داده است که این گفته‌هایش را با آغاز نشست استانبول در عمل ثابت می کند.

وی افزوده است که صادق خان از تلاش جدی و همه جانبه پاکستان خبر داده و افزوده است که تلاش می شود طالبان را راضی به تن دادن به آتش بس کنیم .

نماینده رئیس جمهوری افغانستان  گفته است که هرچند هیأت پاکستانی در باره سفر هیأت طالبان از دوحه به پاکستان به آنها  اطلاعاتی نداد اما به عقیده وی هیات طالبان تنها در این سفر با رهبران خود دیدار و مشورت می کند.

اما آگاهان سیاسی در افغانستان بر نفوذ غیرقابل انکار پاکستان بر طالبان تأکید کرده و می گویند که اگر پاکستان تصمیم بگیرد که طالبان را وادار به صلح کند، آنها هرگز نمی تواند خواسته پاکستان را رد کند.

«حبیب الله عظیمی» آگاه سیاسی و کارشناس امور بین الملل در گفت وگوی تلفنی به ایرنا گفت که طالبان با  توجه به حضور امن پناهگاه رهبران آنها در پاکستان نمی توانند با خواسته اسلام آباد مخالفت کنند.

وی افزود اگر پاکستان با صداقت به طالبان فشار وارد کند ،این گروه علاوه بر شرکت در نشست صلح راضی به توافق می شوند.

این  کارشناس سیاسی گفت که  طالبان بدون حمایت پاکستان نمی تواند دستاوردی داشته باشد.

به گفته برخی از آگاهان سیاسی ،آمریکا پشت پرده به توافقی با طالبان در دوحه دست یافته که بزودی رسانه  ای می شود.

احمد سعیدی در فیسبوک خود نوشت در این توافق جدید زمانبندی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان طولانی تر خواهد شد و در مقابل زمینه آزادی هفت هزار زندانی طالبان و خروج رهبران طالبان از لیست سیاه سازمان ملل را فراهم می کند.

وی ادعا کرد آمریکا با کاهش کمک های نظامی و مالی خود به افغانستان، دولت را مجبور به آزادی زندانیان طالبان از زندان خواهد کرد.

عبدالطیف پدرام رهبر حزب کنگره ملی افغانستان نیز روز سه شنبه گفت که صادق خان نماینده ویژه پاکستان با وی نیز دیدار داشته و در این نشست در باره چگونگی گفت‌وگوهای صلح و ایجاد دولت انتقالی گفت وگو کرده است 

پدرام در این دیدار مشکل اصلی افغانستان را نابرابری قومی و ملیتی خوانده و بر ضرورت ایجاد جمهوری دموکراتیک فدرال تاکید کرده است.

کلیدواژه