ثور 13, 1400 12:25 Asia/Kabul
  • بلینکن: خروج نظامی آمریکا به معنی خروج کامل از افغانستان نیست
    بلینکن: خروج نظامی آمریکا به معنی خروج کامل از افغانستان نیست

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: حتی پس از تکمیل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان همچنان شاهد حضور آمریکا در این کشور خواهیم بود.

به گزارش رادیودری، بلینکن یکشنبه در مصاحبه با برنامه "۶۰ دقیقه" سی‌بی‌اس‌ نیوز گفت: ۲۰ سال است که در افغانستان حضور داریم و گاهی اوقات اصلا فراموش می‌کنیم که در چرا به آنجا رفتیم. هدف ما برای برخورد با افرادی بود که به ما در یازده سپتامبر حمله کردند و این کار را هم کردیم. صرفا به این دلیل که نیروهای ما دارند به خانه می‌آیند، بدین معنا نیست که ما در حال رفتن هستیم. اینطور نیست.

بلینکن تاکید کرد که سفارت آمریکا همچنان در افغانستان باقی خواهد ماند و آمریکا به تامین حمایت اقتصادی، انسانی و توسعه‌ای در این کشور ادامه خواهد داد.

وی در پاسخ به اینکه آیا طالبان ممکن است کنترل افغانستان را به دست بگیرد، گفت: باید برای مقابله با هر سناریویی آماده باشیم و طیفی از آنها وجود دارد.

هفته گذشته کاخ سفید تایید کرد که آمریکا خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را آغاز کرده است. سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که گروه ضربت ارتش در بحبوحه خروج نظامیان آمریکایی به افغانستان اعزام خواهند شد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته برنامه‌هایی برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا یازده سپتامبر/20سنبله مصادف با بیستمین سالروز حملات یازده سپتامبر اعلام کرد. این در حالیست که طبق توافق ۲۰۲۰ آمریکا با طالبان، ضرب‌الاجل خروج نیروها برای اول مه ۲۰۲۱ تعیین شده بود.

کلیدواژه