ثور 14, 1400 08:39 Asia/Kabul
  • دیدار خلیلزاد با اعضای شورای رهبری مصالحه ملی
    دیدار خلیلزاد با اعضای شورای رهبری مصالحه ملی

شورای عالی مصالحه ملی می گوید که تعدادی از اعضای این شورا با نماینده‌ی ویژه‌‌ی ایالات متحده‌ی امریکا برای صلح افغانستان دیدار کردند.

به گزارش رادیو دری، شورای مصالحه ملی روز دوشنبه (۱۳ ثور)، با نشر یک خبرنامه گفته است که شماری از رهبران جهادی و سیاسی و اعضای کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی با  زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا برای صلح افغانستان در قصر سپیدار ملاقات کردند.

خبر نامه می افزاید که در این دیدار آخرین تحولات سیاسی-امنیتی، چشم‌انداز تلاش‌های صلح، کنفرانس استانبول، همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در حمایت از تلاش‌های صلح و فصل نو همکاری‌های جامعه‌ی جهانی با افغانستان در مرحله‌ی بعد از خروج نیروهای بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در ادامه این خبرنامه آمده است که خلیل‌زاد در این دیدار از ادامه‌‌ی همکاری‌های ایالات متحده‌ی امریکا برای افغانستان و حمایت این کشور از تلاش‌های صلح اطمینان داد.

خلیل‌زاد بر استفاده‌ی بهینه از فرصت موجود برای تأمین صلح پایدار از طریق مذاکره تأکید کرد و راه بیرون رفت از بحران کنونی را ادامه مذاکرات خواند.

رهبران جهادی و سیاسی و اعضای کمیته رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی در صحبت‌های خود با تشکر از ادامه‌ی کمک‌های ایالات متحده برای افغانستان و حمایت از تلاش‌های صلح بر آمادگی جمهوری اسلامی افغانستان برای پایان بخشیدن منازعه از طریق مذاکره و گفت‌وگو تأکید کردند.

سفر  خلیل زاد به افغانستان در حالی صورت می گیرد که درگیری ها در مناطق مختلف این کشور شدت یافته و نشست صلح استانبول نیز که یک امید برای مردم و سیاستمداران این کشور مبدل شده بود، در هاله ابهام قرار دارد زیرا طالبان تاکنون از حضور در این نشست خودداری کرده است.

طالبان شرکت درمذاکرات صلح افغانستان را به خروج نظامیان آمریکایی از آن کشور منوط کرده است 

در همین حال ،روز یک شنبه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان بعد از ۲۰ سال تهاجم نظامی علیه این کشور، آغاز شده است .

کلیدواژه