ثور 14, 1400 18:36 Asia/Kabul
  • پنج میلیون آواره داخلی در افغانستان؛ پیامد جنگ و خشونت
    پنج میلیون آواره داخلی در افغانستان؛ پیامد جنگ و خشونت

سازمان بین‌المللی مهاجرت گزارش داد، آمار آوارگان داخلی در افغانستان در سال گذشته افزایش یافته و به حدود پنج میلیون نفر رسیده است.

به گزارش رادیودری به نقل از ایسنا، این سازمان که یافته های تحقیقاتش را روز یکشنبه منتشر کرد، گفت: شمار آوارگان داخلی افغانستان  در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۶ درصد افزایش یافته است.
دلیل این افزایش، تشدید جنگ و خشونت و حوادث طبیعی در کشور بوده است.
براساس یافته های سازمان بین المللی مهاجرت، در افغانستان نزدیک به پنج میلیون آواره داخلی وجود دارد که ۷۸ درصد آنان به دلیل جنگ و ۲۲ درصد آن به دلیل حوادث طبیعی از خانه هاشان آواره شده اند. بیشتر آوارگان از استانهای هلمند، هرات، بلخ، ننگرهار، و قندهار هستند. 
در حالی که تلاشها برای آوردن طالبان به میز مذاکره و توافق برای برقراری آتش بس و پذیرش صلح از سوی کشورهای جهان ادامه دارد، خشونتها هنوز فروکش نکرده است. 
با اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا یازدهم سپتامبر/20سنبله، طالبان از شرکت در نشست استانبول برای صلح افغانستان نیز خودداری کردند و در مورد پیامدهای نقض توافقنامه دوحه که بر اساس آن نیروهای آمریکایی باید افغانستان را تا اول ماه مه سال جاری ترک کنند، هشدار دادند.
برخی از کارشناس سیاسی و نظامی در افغانستان و آمریکا از احتمال تداوم و تشدید جنگ داخلی در افعانستان پس از خروج نیروهای امنیتی و بروز بحران انسانی هشدار میدهند و میگویند اگر تا خروج کامل نیروهای آمریکایی پیشرفتی در مذاکرات صلح حاصل نشود، این کشور سالهای خونینی در پیش خواهد داشت.

کلیدواژه