ثور 20, 1400 14:21 Asia/Kabul
  • دفتر آیت الله سیستانی حمایت مجامع جهانی از ملت افغانستان را خواستار شد
    دفتر آیت الله سیستانی حمایت مجامع جهانی از ملت افغانستان را خواستار شد

دفتر آیت الله العظمی «سید علی سیستانی» مرجع عالی قدر شیعه امروز (دوشنبه) با انتشار بیانیه‌ای ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار دانش آموزان افغانستانی، از مجامع جهانی و اسلامی خواست ملت بی‌پناه این کشور را تنها نگذارند.

به گزارش رادیو دری به نقل از ایرنا؛ در بیانیه دفتر آیت الله سیستانی آمده است: جنایت هولناکی که در روزهای ماه مبارک رمضان عده زیادی از دختران دانش‌آموز مدرسه «سیدالشهدای» در کابل را به خاک و خون کشانید و شهادت ده‌ها تن و زخمی شدن شمار بیشتری را در پی داشت، دل هر انسان آزاده و باوجدانی را جریحه‌دار و آکنده از غم و اندوه می‌کند.

در این بیانیه آمده است: اگر چه سال‌ها است که غیرنظامیان بی‌پناه افغانستان همواره مورد حملات وحشیانه گروه‌های افراطی و سنگدل واقع می‌شوند، ولی این جنایت در نوع خود کم‌نظیر و از جهاتی دردآورتر است.

بیانیه دفتر آیت الله سیستانی افزود که این فاجعه جانکاه را به ملت شریف و مظلوم افغانستان به‌ویژه به خانواده‌های داغدار تسلیت عرض می‌نماییم و از خداوند متعال برای آنان صبر و شکیبایی و برای مجروحین و آسیب‌دیدگان شفای عاجل را مسألت داریم.در شرایط دشوار کنونی کشور عزیز افغانستان و با توجه به احتمال قدرت گرفتن بیش از پیش گروه‌های تندرو و افراطی، اتحاد و همبستگی ملی میان همه اقوام و ملیت‌های این کشور از هر زمانی دیگر ضروری‌تر است، انتظار می‌رود حکومت و رهبران ملی و دینی و بزرگان جامعه افغانستان جهت حمایت از غیر نظامیان ـ به‌خصوص اقلیت‌های قومی و مذهبی ـ در مقابل ظلم و جنایت گروه‌های تروریستی چاره‌ای بیندیشند و اقدامات مناسبی را در نظر بگیرند.

در این بیانیه تاکید شده که کشورهای مسلمان و جامعه جهانی نیز وظیفه دارند ملت بی‌پناه افغانستان را در این شرایط سخت تنها نگذارند و اجازه ندهند نقشه شومی را که بدخواهان برای آینده این کشور ترسیم نموده‌اند، اجرا شود و در نتیجه شمار بیشتری از مردم بی‌گناه هدف حملات جنایتکارانه گروه‌های افراطی قرار گیرند. دوام عزت و سربلندی ملت شریف افغانستان را از خداوند بزرگ خواستاریم.

 

کلیدواژه