ثور 22, 1400 10:16 Asia/Kabul
  • تاکید چین بر خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان
    تاکید چین بر خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان

دولت چین خواستار خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان شد.

به گزارش رادیودری، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین  در نشست «چین + پنج کشور آسیای مرکزی» که درشهر "شی ان" واقع در مرکز چین برگزار شد، گفت: نیروهای خارجی مستقر در افغانستان باید به گونه ای منظم و مسئولانه از این کشور خارج شوند تا از تاثیرات منفی و وارد شدن آسیب جدی بر روند صلح و آشتی داخلی افغانستان ناشی از اقدامات شتابزده جلوگیری شود.

وی برای بهبود صلح در افغانستان چند پیشنهاد مطرح کرد و گفت: روند صلح و آشتی افغانستان ابتدا باید اصل «رهبری افغانستانی ها و تعلق به افغانستان» را رعایت کند. این مساله با الزامات قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نیز منطبق و پیش شرط سیاسی برای دستیابی به صلح و سازش در افغانستان است.

وزیر خارجه چین تاکید کرد: با پیشبرد روند سیاسی فراگیر و بخشنده، تضمین شود که قومیت ها و گروه های مختلف افغانستان بتوانند در روند سیاسی افغانستان شرکت کرده و از حقوق سیاسی برابر برخوردار باشند. این مسیر صحیح برای دستیابی به صلح و سازش در افغانستان است.

وی افزود: ساختار حاکمیت افغانستان در آینده باید وضعیت منحصر به فرد کشور و نیازهای توسعه را برآورده کند و نباید به سادگی از الگوهای خارجی نسخه برداری کند تا از ناسازگاری و بروز ناآرامی و آشوب جدید جلوگیری کند. این یک گزینه واقع بینانه برای رسیدن به صلح و سازش در افغانستان است.

این مقام چینی در پایان تاکید کرد: به عنوان همسایگان نزدیک افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی باید سهم شایسته خود را در حل و فصل نهایی مسأله افغانستان اداء کنند. سازمان همکاری شانگهای همچنین باید نقش خود را در برقراری ثبات طولانی مدت افغانستان ایفا کند.  

دومین گفت‌وگوی وزیران خارجه چین و ۵ کشور آسیای مرکزی امروز چهارشنبه در شهر "شی آن" مرکز استان "شانشی" به میزبانی وانگ یی، وزیر خارجه چین برگزار خواهد شد.  

کلیدواژه