ثور 24, 1400 11:03 Asia/Kabul
  • خروج آمریکا از بزرگترین پایگاه نظامی خود در جنوب افغانستان
    خروج آمریکا از بزرگترین پایگاه نظامی خود در جنوب افغانستان

همزمان با اعلام خروج نظامیان خارجی، مقامات نظامی آمریکا اعلام کردند که نظامیان این کشور از یکی از بزرگترین پایگاه‌های خود در ولایت قندهار در جنوب افغانستان خارج شدند.

به گزارش رادیو دری، یک مقام نظامی به ان بی سی نیوز گفت: پایگاه هوایی قندهار اوایل هفته جاری به نیروهای نظامی افغانستان واگذار شد و نظامیان آمریکا از این پایگاه خارج شدند. 

پایگاه هوایی قندهار در جنوب افغانستان یکی از بزرگترین مقرهای نظامیان خارجی و آمریکایی بوده است و در گذشته میزبان 26 هزار نظامی خارجی و آمریکایی در زمان اوج جنگ با طالبان بوده است. 

به نوشته این رسانه آمریکایی، پس از خروج خارجی در سال 2014 پایگاه هوایی قندهار به مرکز اصلی مشاوره و آموزش نظامیان افغان در منطقه جنوب این کشور تبدیل شده بود. 

در ماه گذشته و پس از اعلام خروج نظامیان خارجی، پایگاه هوایی قندهار مورد حمله راکتی قرار گرفته که در این حادثه به کسی آسیبی وارد نشد.

رئیس جمهور جدید آمریکا اعلام کرد که تمام نظامیان این کشور  تا 11 سپتامبر/20 سنبله از افغانستان خارج خواهند شد و پس از 20 سال واشگنتن به جنگ افغانستان همزمان با تشدید خشونت و ناامنی پایان خواهد داد. 

از سال 2001 تاکنون 2300 نظامی آمریکایی در جنگ افغانستان کشته و 20 هزار نفر نیز در این مدت زخمی شدندو همچنین از سال 2009 میلادی بیش از 100 هزار شهروند افغان نیز در طولانی ترین جنگ آمریکا کشته و زخمی شدند. 

کلیدواژه