جوزا 05, 1400 10:19 Asia/Kabul
  • برآورد پنتاگون از میزان عقب‌نشینی نیرو‌ها از افغانستان
    برآورد پنتاگون از میزان عقب‌نشینی نیرو‌ها از افغانستان

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد عقب نشینی نظامیان آمریکایی از افغانستان که قرار است تا ۱۱ سپتامبر(20 سنبله) به پایان برسد، ۱۶ تا ۲۵ درصد محقق شده است.

به گزارش رادیو دری، بر اساس ارزیابی هفتگی پنتاگون که روز سه شنبه منتشر شد، این میزان عقب نشینی آمریکا از افغانستان نشان می‌دهد، عملیات تخلیه با سرعتی ثابت ادامه دارد.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در ۱۴ ماه آوریل، اعلام کرد که خروج ۳هزار سرباز باقی‌ مانده‌ آمریکا از افغانستان تا ۱۱ ماه سپتامبر(20 سنبله) تکمیل خواهد شد.

به گفته مقامات فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، از زمانی که جو بایدن، در ماه آوریل دستور خروج نیرو‌ها را از افغانستان صادر کرد، آمریکایی‌ها با استفاده از ۱۶۰ فروند هواپیمای باری سی-۱۷ (C-۱۷) تجهیزات خود را از افغانستان خارج کرده اند.

بر اساس گزارش‌ها، پنتاگون تاکنون پنج مرکز نظامی و ۵ هزار دستگاه تجهیزاتی را به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تحویل داده است.

آمریکا در سال 2001(1380)  به بهانه جنگ علیه تروریسم به افغانستان حمله وگروه طالبان را سرنگون کرد. با این حال در 20 سال گذشته با قدرت گرفتن دوباره طالبان و توافق صلحی که دولت ترامپ با آن در دوحه منعقد کرد، اکنون بایدن به ناچار و بدون کسب هیچ دستاوردی به این اشغالگری که با ناکامی به مراتب بدتر از جنگ ویتنام همراه بود، پایان می دهد.

جنگ افغانستان برای آمریکا دو تریلیون و 400 میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.

کلیدواژه