جوزا 05, 1400 18:24 Asia/Kabul
  • واکسیناسیون مهاجران افغانستانی در مشهد
    واکسیناسیون مهاجران افغانستانی در مشهد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آخرین روز اردیبهشت ماه/ ثور واکسیناسیون اتباع خارجی مقیم در مشهد و دیگر شهرهای خراسان رضوی را آغار کرد، اقدامی که با استقبال مهاجران افغانستانی مواجه شده است.

به گزارش رادیو دری، دکتر علی‌اصغر محمودی، مسئول مرکز بهداشت شماره ۲ مشهد که همراه با همکارانش مسئولیت واکسیناسیون جمعیت زیادی از مهاجران افغانستانی را برعهده دارد، به شهرآرا می‌گوید: به‌دلیل موقعیت جغرافیایی ما که شهرداری مناطق ۴ و ۵ را پوشش می‌دهد، بیشترین مهاجر افغانستانی و حاشیه‌نشین شهر در منطقه ماست. در این‌منطقه ۱۴۰ هزار مهاجر افغانستانی و اتباع ثبت‌شده داریم که بیشتر آن‌ها در منطقه گلشهر ساکن هستند. با مجوز معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی نیز از ۳۱ اردیبهشت/ثور واکسیناسیون را آغاز کردیم.

 وی ادامه می‌دهد: در منطقه تحت پوشش ما اکنون ۷ پایگاه واکسیناسیون در مراکز شهری وجود دارد و برای ایجاد تسهیلات و دسترسی بهتر، پایگاه امیرالمؤمنین (ع) را نیز راه‌اندازی کردیم که ۸۲ درصد مهاجران را پوشش می‌دهد. خوشبختانه مهاجران افغانستانی از واکسیناسیون استقبال خوبی کردند.

 وی در ادامه تأکید می‌کند که واکسن تزریق‌شده به مهاجران نیز همانند واکسن تزریق‌شده به شهروندان ایرانی است. او ادامه می‌دهد: هم‌اکنون برای اتباع بالای ۷۰ سال فراخوان داده‌ایم و برای آن‌ها پیامک ارسال می‌شود و آن‌ها با کد مشخصی که دارند واکسن دریافت می‌کنند. اگر هم کسی پرونده نداشته باشد، پس از مراجعه به مراکز بهداشت در زمان کوتاهی کد MID دریافت می‌کند و واکسن می‌زند. کاری هم به اینکه این‌فرد کارت اقامت دارد یا ندارد، یا نوع مدرک اقامتی او در ایران چیست، نداریم.

دکتر علی‌اصغر محمودی گفت ،همه مراکز بهداشت و تزریق واکسن موظف‌اند به اتباع خارجی واکسن تزریق کنند و برای ارائه خدمات، نگاه ما انسان‌محور است؛ ضمن اینکه مسئولان دانشگاه علوم‌پزشکی نیز تأکید می‌کنند خدمات بهتری به مهاجران ارائه شود. هم‌اکنون هم رهگیری از درب خانه‌ها انجام می‌شود و همین‌که تست کرونای یک‌نفر مثبت شود، همکاران ما پیگیری می‌کنند و از همه اعضای خانواده تست رایگان می‌گیرند.

جابر انصار سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد هم می‌گوید: درباره واکسن با کمیساریای عالی پناهندگان صحبت کردیم و طبق توافق ما و اداره اتباع قرار است همه مهاجران افغانستانی، چه آن‌هایی که مدارک اقامتی دارند و چه آن‌ها که ندارند، واکسن کرونا دریافت کنند.

وی ادامه می‌دهد: برای واکسیناسیون مهاجران افغانستان همکاری نزدیکی با اداره اتباع و نمایندگی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران داریم. یقین داریم که این واکسیناسیون تابع دستورالعمل وزارت بهداشت خواهد بود و افراد آسیب پذیر و دیگر مهاجران افغانستانی مانند اتباع ایرانی واکسینه خواهند شد.

 این دیپلمات افغانستانی تصریح می‌کند: برداشت ما از صحبت با مقامات ایرانی این است که دوستان ما تاکید دارند که ویروس ملیت نمی‌شناسند و مهاجران، چون در کنار برادران و خواهران ایرانی خود زندگی می‌کنند باید واکسن دریافت کنند. این اطمینان را به مهاجر افغانستانی می‌دهیم که همه آن‌ها واکسیناسیون انجام خواهد شد.

 

کلیدواژه