جوزا 07, 1400 15:23 Asia/Kabul
  • استولتنبرگ: مسئولیت امنیتی افغانستان به افغان‌ها واگذار شود
    استولتنبرگ: مسئولیت امنیتی افغانستان به افغان‌ها واگذار شود

پس از سال‌ها حضور بی نتیجه، جنگ و اشغالگری آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان، دبیکل ناتو گفت، مسئولیت امنیتی افغانستان به افغان‌ها واگذار شود.

 به گزارش رادیو دری، "ینس استولتنبرگ" دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مصاحبه‌ ای در پرتغال بدون اشاره به حضور بی نتیجه، جنگ و اشغالگری نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان در 20 سال اخیر اعلام کرد، این کشور مسیری طولانی برای بازسازی و تقویت نیرو‌های امنیتی خود و دستیابی به توسعه اجتماعی و اقتصادی طی کرده و اکنون زمان آن فرا رسیده است که افغان‌ها مسئولیت اصلی صلح و ثبات کشورشان را برعهده بگیرند.

اخیرا، ناتو اعلام کرده بود که تا اول مه 2021(11 ثور) کشورهای عضو این سازمان نظامی باید خروج نیروهای خود را از افغانستان و براساس طرح برنامه‌ریزی شده آغاز کنند و این اقدام ظرف چند ماه انجام می‌شود. آمریکا نیز به دنبال نهایی کردن خروج نیروهایش از افغانستان تا 11 سپتامبر(20سنبله) است. حدود 10 هزار نیروی خارجی از 36 کشور در افغانستان حضور دارند که در راس آنها آمریکا با 2500 نظامی  است.

آمریکا و متحدانش در سال 2001(1380) به بهانه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان به این کشور حمله کردند و این اشغالگری باعث  جنگ، درگیری و نابودی زیر بناهای اقتصادی افغانستان شده و ناامنی، تروریسم و تولید مواد مخدر هم افزایش یافته است.

مقامات افغانستان، بارها بر لزوم خروج نظامیان خارجی از خاک این کشور تاکید کرده اند.

کلیدواژه