جوزا 10, 1400 17:08 Asia/Kabul
  • پیامدهای منفی جنگ بر اقتصاد افغانستان
    پیامدهای منفی جنگ بر اقتصاد افغانستان

تشدید جنگ و خشونت در افغانستان علاوه بر تلفات سنگین و جان باختن هزاران نفر از نظامیان و غیر نظامیان، پیامدهای ناگواری بر اقتصاد این کشور داشته است .

براساس جدیدترین گزارش وزارت داخله افغانستان ،جنگ در  ماه می/ثور علاوه بر کشته شدن ۲۲۸ نفر از غیر نظامیان و زخمی شدن ۵۲۷ تن دیگر، باعث ترک هزاران نفر از خانه و کاشانه خود و بیکاری هزاران نفر شده است.
روزنامه اطلاعات روز افغانستان به نقل از مقامات اتاق تجارت و سرمایه گذاری این کشور نوشت: ابهامات امنیتی و مشخص نبودن دورنمای صلح، سرمایه گذاری های کوچک و متوسط در کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
در همین ارتباط «شفیق الله عطایی» رئیس اجرایی اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان می گوید: جنگ و ناامنی تاثیر منفی بر سرمایه گذاری در افغانستان گذاشته و بسیاری از سرمایه گذاران در حال خروج از کشور هستند.
براساس اعلام اتاق تجارت افغانستان در سال ۲۰۲۰ یک هزارو ۴۰۰ بازرگان به علت تهدید و ناامنی حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه خود را به دیگر کشورها به خصوص ترکیه منتقل کرده اند.
حاجی بیگ نوروز یک بازرگان افغان هم نبود امنیت جانی و مالی را از دلایل مهم خروج سرمایه از افغانستان اعلام کرد و گفت: آدم ربایان با ربودن خانواده سرمایه گذاران و صرافان درخواست پول برای آزادی آنها می کنند.
این بازرگان افغان افزود: دولت حتی قادر به تامین امنیت ماموران بلندپایه خود نیست و با این وضعیت، امیدی به سرمایه گذاری و احیای اقتصاد نیست.

کلیدواژه