جوزا 14, 1400 09:53 Asia/Kabul
  • همکاری پکن، کابل و اسلام آباد درخصوص صلح در افغانستان
    همکاری پکن، کابل و اسلام آباد درخصوص صلح در افغانستان

چین، افغانستان و پاکستان ضمن تاکید بر همکاری برای صلح در مذاکرات بین الافغانی، خواستار خروج نیروهای اشغالگر خارجی از افغانستان برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع شدند.

به گزارش رادیو دری به نقل از ایرنا به نقل از رسانه چینی "سی جی تی ان" ، بر اساس بیانیه مشترک،  وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان و شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در چهارمین دور از گفت وگوی سه جانبه وزیران خارجه سه کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در خصوص صلح و آشتی ملی افغانستان به توافق رسیدند. 
این سه کشور در بیانیه ای بر اهمیت حل مسالمت آمیز منازعات در افغانستان تأکید کرده و از همه طرفها در این کشور خواستند تا برای ایجاد شرایط لازم جهت مذاکره میان کابل و طالبان، به یک آتش بس گسترده پایبند بوده و خشونت‌های بی‌معنی را پایان دهند. 


در این بیانیه با تاکید بر رعایت قطعنامه 2513 شورای امنیت سازمان ملل درمورد تأمین صلح در افغانستان، همچنین از بازگشت طالبان به جریان اصلی سیاست این کشور استقبال شد . 
وزرای خارجه چین، افغانستان و پاکستان تأکید کردند که آن‌ها از تحمیل زور برای استقرار هیچ دولتی حمایت نمی‌کنند و خواهان یک افغانستان مستقل، آزاد، دموکراتیک، امن و با ثبات هستند. این سه کشور همچنین از جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل و سازمان همکاری شانگهای خواستند تا در پیشبرد صلح و سازش اقدامات مثبتی انجام دهند. 

نشست مجازی وزیران خارجه افغانستان، چین و پاکستان

کلیدواژه