جوزا 26, 1400 17:02 Asia/Kabul
  • گسترش روابط دو جانبه محور رایزنی مقامات افغانستان و ازبکستان
    گسترش روابط دو جانبه محور رایزنی مقامات افغانستان و ازبکستان

وزیر امور خارجه افغانستان در دیدار با نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در امور افغانستان، ضمن قدردانی از کمک‌های بشردوستانه تاشکند، تشدید همکاری‌های دوجانبه را بررسی کرد.

به گزارش رادیو دری به نقل از فارس، «عصمت‌ الله ایرگاش‌یف» نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در امور افغانستان و «حنیف اتمر» وزیر امور خارجه افغانستان در شهر «کابل» با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار، چشم انداز گفت و گوهای صلح بین الافغانی،تشدید همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی و تمهیدات نشست بین المللی «آسیای مرکزی و جنوبی: به هم پیوستگی منطقه‌ای، تهدیدات و امکانات» که روزهای 15 و 16 جولای سال جاری میلادی(24 و 25 سرطان 1400) در شهر «تاشکند» برگزار می‌شود،  را بررسی کردند.

اتمر قدردانی مقامات افغانستان را برای کمک بشردوستانه ارائه شده «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان ابلاغ کرد.

وزیر امور خارجه افغانستان تاکید کرد: ازبکستان اولین کشوری بود که به افغانستان کمک بشردوستانه ارسال کرد. این یک نمونه بارز سطح بالای همکاری‌های متقابل ازبکستان و افغانستان است.

طرف افغانستانی نیز از تلاش‌های مقامات ازبکستان در حل و فصل صلح آمیز بحران افغانستان، اجرای طرح‌های مختلف زیربنایی در زمینه‌های انرژی و حمل و نقلی در این کشور تقدیر کرد.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در 9 ماه سال 2020 میلادی در سطح از 542 میلیون و 900 هزار دلار قرار گرفته است.

هم اکنون در ازبکستان 110 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران افغانستانی و در افغانستان نیز 8 شرکت با حضور بازرگانان ازبک فعالیت می‌کنند.

ساخت مرکز تجاری بین‌المللی در مرزهای مشترک ازبکستان و افغانستان

کلیدواژه