جوزا 30, 1400 08:31 Asia/Kabul
  • مبارزه با تروریسم؛ محور دیدار وزرای خارجه افغانستان و تاجیکستان
    مبارزه با تروریسم؛ محور دیدار وزرای خارجه افغانستان و تاجیکستان

وزیر امور خارجه افغانستان، در دیدار با «سراج‌الدین مهرالدین»، همتای تاجیکستانی خود بر اهمیت مبارزه مشترک دو کشور در برابر تروریست‌ها، قاچاقچیان مواد مخدر و گروه‌های تبهکار تأکید کرد.

به گزارش رادیو دری به نقل از فارس، «محمدحنیف اتمر»، وزیر امور خارجه افغانستان، در دیدار با «سراج‌الدین مهرالدین»، همتای تاجیکستانی خود بر اهمیت مبارزه مشترک دو کشور در برابر تروریست‌ها، قاچاقچیان مواد مخدر و گروه‌های تبهکار تأکید کرد.

این دیدار در حاشیه نشست دیپلماسی آنتالیا در ترکیه انجام شده است.

اتمر در این نشست راه‌اندازی عملیات مشترک علیه این سه پدیده را برای تقویت روابط دو جانبه مهم خواند.

وزارت امور خارجه افغانستان روز شنبه، بیست‌ونهم جوزا، اعلام کرد اتمر با وزیر خارجه تاجیکستان روی تقویت روابط دوجانبه و رفع چالش‌های امنیتی و نیز تحکیم روابط اقتصادی، تجارتی و فرهنگی میان دو کشور گفت‌وگو کرده‌ است.

در این دیدار، برگزاری نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا- پروسه استانبول و نیز راه اندازی عملیات مشترک مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و گروه‌های تبهکار از شاخص‌های تقویت روابط میان افغانستان و تاجیکستان یاد شده است.

طبق اعلام وزارت امور خارجه افغانستان، دو طرف همچنین روی افزایش صادرات و واردات میان دو کشور، ایجاد «بازارچه‌های مشترک مرزی» و راه‌اندازی پروژه‌های مشترک اقتصادی از جمله پروژه دشت جم برای تولید برق نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

سراج‌الدین مهرالدین در این دیدار حمایت تاجیکستان را از روند صلح افغانستان اعلام کرده است.

گسترش همکاری ها در زمینه نفت و گاز محور دیدار سفیر تاجیکستان با وزیر معادن افغانستان

کلیدواژه