جوزا 30, 1400 17:22 Asia/Kabul
  • مقام روس: طرح ترکیه برای حفاظت از فرودگاه کابل نقض توافق با طالبان است
    مقام روس: طرح ترکیه برای حفاظت از فرودگاه کابل نقض توافق با طالبان است

نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان گفت: برنامه های ترکیه برای تأمین امنیت فرودگاه کابل پس از خروج آمریکا از افغانستان توافق با طالبان را نقض می کند.

«ضمیر کابلوف»، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان در گفت و گو با خبرگزاری ریانووستی عقب نشینی ارتش آمریکا از افغانستان را شکستی برای واشنگتن خواند و اعلام کرد که برنامه های ترکیه برای تأمین امنیت فرودگاه کابل پس از خروج آمریکا از افغانستان ضمن اینکه نقض توافق با طالبان است، تاثیری هم در تامین امنیت این کشور نخواهد داشت.

گروه طالبان هم در واکنش ادامه حضور نظامیان ترکیه‌ در افغانستان به بهانه تأمین امنیت فرودگاه کابل، آن را تصمیمی یکجانبه برای دوام اِشغال و به‌ معنی زیرپا گذاشتن اراده و استقلال افغان‌ها اعلام کرده است.

طالبان اعلام کرد، ترکیه در بیست سال گذشته در کنار نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان بوده است و باید از این کشور خارج شود.

براساس گزارش‌ ها، ناتو در نشست اخیر خود در بروکسل تصمیم گرفته که از نیروهای ترکیه حمایت مالی کند و آنها نیز برای رفت و آمد دیپلمات های غربی در افغانستان پس از خروج نظامیان آمریکایی، امنیت فرودگاه کابل را تأمین کنند.

آمریکا پس از چند بار خلف وعده اعلام کرد، نیروهایش را تا 11 سپتامبر 2021 از افغانستان خارج می کند.

خروح خفت بار نیروهای آمریکایی در افغانستان در حالی صورت می گیرد، که حضور حدود بیست ساله آمریکا در افغانستان، دستاوردی جز کشتار ده ها هزار تن از مردم مظلوم این کشور، تخریب زیرساخت ها و افزایش تولید مواد مخدر نداشته است.

آمریکا و متحدانش در سال 2001 به بهانه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان به این کشور حمله کردند و این اشغالگری باعث جنگ، درگیری و نابودی زیر بناهای اقتصادی افغانستان شده و نا امنی، تروریسم هم افزایش یافته است.

پیشنهاد ترکیه برای اداره فرودگاه کابُل پس از خروج آمریکا

کلیدواژه