جوزا 31, 1400 09:56 Asia/Kabul
  • سقوط شش ولسوالی در افغانستان به دست طالبان
    سقوط شش ولسوالی در افغانستان به دست طالبان

شورای ولایتی ولایات شمال و شمال‌شرقی افغانستان از سقوط ولسوالی کوهستان فاریاب، دوشی و جلگه بغلان، دشت قلعه، خواجه غار تخار و قلعه زال قندوز خبر دادند.

به گزارش رادیودری، نادر سعیدی، عضو شورای ولایتی فاریاب امروز دوشنبه گفت: پس از چند روز جنگ، ۱۲۰ نیروی امنیتی در مرکز ولسوالی کوهستان به طالبان تسلیم شدند و این شهر به تصرف این گروه در آمد.

سعیدی افزود: نیروهای امنیتی در شهرهای بلچراغ و گرزیوان در محاصره طالبان هستند و مهمات نیروهای امنیتی تمام شده و اگر نیروی کمکی نرسد، این دو شهر نیز سقوط خواهند کرد.

وفی الله رحمانی، رییس شورای ولایتی تخار نیز از سقوط ولسوالی های دشت قلعه و خواجه غار این ولایت خبر داد و گفت: این دو شهر روز گذشته به تصرف طالبان در آمده‌اند.

همچنین، علاوه بر ولسوالی های دشت قلعه و خواجه غار، در حال حاضر شهرهای اشکمش، بهارک، بنگی، چال، درقد، خواجه بهاوالدین، ینگی قلعه، هزارسموچ و نمک آب تخار نیز در تصرف طالبان قرار دارند.

این در حالی است که فیروزالدین ایماق، عضو شورای ولایتی بغلان هم از سقوط ولسوالی های دوشی و جلگه‌ی این ولایت خبر داد و گفت: ساعت ۱۰ شب گذشته نیروهای امنیتی از ولسوالی دوشی به خنجان عقب نشینی کردند و این شهر بطور کامل در اختیار طالبان قرار گرفت.

به گفته‌ این مقام ولایتی، هنوز از سرنوشت نیروهای امنیتی ولسوالی جلگه اطلاعی در دست نیست.

در همین حال، محمد یوسف ایوبی، رییس شورای ولایتی قندوز نیز گفت: روز گذشته نیروهای امنیتی از ولسوالی قلعه زال قندوز عقب‌نشینی تاکتیکی کردن و طالبان بدون درگیری این ولسوالی را تصرف کردند. نیروهای امنیتی افغانستان همچنین از ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز نیز عقب‌نشینی کرده بودند.

خبرهای ضد و نقیض از سقوط ولسوالی های آقچه جوزجان و دولت آباد ولایت بلخ نیز وجود دارد که هنوز مقامات رسمی تایید نکرده‌اند.

روند سقوط دنباله دار ولسوالی های افغانستان به دست طالبان

کلیدواژه