سرطان 06, 1400 09:09 Asia/Kabul
  • ناتو در افغانستان باعث بی‌ثباتی و تشدید تروریسم در غرب آسیا شد
    ناتو در افغانستان باعث بی‌ثباتی و تشدید تروریسم در غرب آسیا شد

یک روزنامه‌نگار برجسته بریتانیایی معتقد است که حضور نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان طی دو دهه گذشته باعث بی‌ثباتی و تشدید تروریسم در این منطقه شده است.

«مارکوس پاپادوپلوس» سردبیر نشریه «پولیتیکس فِرست» بریتانیا روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا گفت: ناتو تنها نه یک نهاد قانونی و نیروی مفید برای ایجاد ثبات نیست، که یک بلوک نظامی جنایتکار و توسعه‌طلب است؛ این نهاد نظامی ابزار کلیدی است که آمریکا برای دفاع و تقویت فرمانروایی غرب در عرصه بین‌المللی از آن بهره می برد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی افزود: ناتو در افغانستان است تا برتری روسیه در آسیای مرکزی را تهدید، از تجارت پرسود مواد مخدر که طی دو دهه گذشته به طور چشم گیری افزایش یافته بهره برداری و به نیروهای تروریستی کمک کند.

سردبیر نشریه «پولیتیکس فِرست» بیان داشت: از زمانی که ناتو حدود ۲۰ سال پیش به افغانستان حمله کرد، تهدید تروریسم مذهبی مانند وهابیت به شدت افزایش یافته و پیامدهای مرگباری را برای مردم سراسر جهان به همراه داشته است.

پاپادوپلوس خاطر نشان کرد: در واقع هرجا ناتو حضور داشت، از شرق اروپا گرفته تا جنوب آسیا، شما شاهد بی ثباتی و جنایت هستید.

 این روزنامه‌نگار برجسته بریتانیایی ادامه داد: دولت افغانستان با کمک کشورهای همسایه نظیر ایران و پاکستان توان تامین امنیت داخلی این کشور را دارد.

اخیرا، ناتو اعلام کرد که تا اول مه 2021 کشورهای عضو این سازمان نظامی باید خروج نیروهای خود را از افغانستان و براساس طرح برنامه‌ریزی شده آغاز کنند و این اقدام ظرف چند ماه انجام می‌شود.حدود 10 هزار نیروی خارجی از 36 کشور در افغانستان حضور دارند که در راس آنها آمریکا با 2500 نظامی  است.مقامات افغانستان، بارها بر لزوم خروج نظامیان خارجی از خاک این کشور تاکید کرده اند.

نیروهای امریکایی و ناتو به جای مبارزه با تروریزم و ناامنی خودشان به عامل ناامنی تبدیل شده اند

کلیدواژه