سرطان 12, 1400 10:35 Asia/Kabul
  • سفر حمدالله محب به مسکو، در ادامه سفر اشرف غنی به واشنگتن صورت گرفته است
    سفر حمدالله محب به مسکو، در ادامه سفر اشرف غنی به واشنگتن صورت گرفته است

پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسایل شبه قاره با اشاره به سفر روز پنج شنبه حمدالله محب به مسکو گفت: این سفر در ادامه سفر محمد اشرف غنی و هیات همراه به واشنگتن و پاسخ منفی جوبایدن به درخواست های آقای غنی صورت گرفته است.

به گزارش رادیو دری ملازهی افزود: حمدالله محب در این سفر به دنبال این است تا با ارائه گزارشی از اوضاع ناامن افغانستان، خصوصا در صفحات شمال و تاثیرگذاری بر امنیت مسکو، روسیه را متقاعد به همکاری و حمایت بیشتر از دولت افغانستان نماید.

پیرمحمد ملازهی در ادامه گفت: هدف دوم این سفر یادآوری طرح سیاسی اعلامی مسکو در نشستی که قرار بود در استانبول برگزار شود، بود. طبق این طرح تمامی کشورهای همسایه، کشورهای ذینفع در افغانستان و قدرتهای بزرگ جهانی طرحی همه جانبه را برای برون رفت افغانستان از بحران جاری تهیه و تصویب کنند و تعهد نمایند که در امور داخلی این کشور مداخله نکنند.
وی در خصوص تاثیر این سفر بر توقف ناامنی ها در افغانستان از یک سو و حل بحران این کشور از راه مذاکره، افزود: این سفر تاثیر چندانی در این راستا نخواهد داشت؛ چراکه آنچه در حال حاضر در افغانستان در جریان است، خارج از توافق زلمی خلیل زاد نماینده ی امریکا در امور افغانستان و گروه طالبان نیست. این طرح از ابتدا بر روی افزایش ناامنی ها و فشار بر دولت افغانستان از یک سو و تشکیل حکومت موقت در افغانستان استوار بود و بسیار دقیق عمل شده است.
ملازهی در ادامه با اشاره به اظهار نگرانی روسیه از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و احتمال استقرار این نیروها در آسیای مرکزی گفت: امریکایی ها به طور کامل از افغانستان خارج نمی شوند، بلکه تصمیم دارند تا بدون هزینه مالی، نظامی ، تسلیحاتی و انسانی، این کشور را در کنترل خود داشته باشند. در این راستا قرار هست نیروهای خود را در چندین کشور اطراف افغانستان مستقر نمایند و این موضوع باعث نگرانی روسیه شده، چراکه در صورت استقرار نیروهای امریکایی و ناتو در کشورهای آسیای مرکزی، امنیت روسیه و چین زیر سوال خواهد رفت ؛لذا بدنبال قانع کردن کشورهای قرقیزستان و ازبکستان هستند تا مانع حضور نیروهای امریکایی و ناتو در این کشورها شوند.

مشاور امنیت ملی افغانستان به روسیه رفت

کلیدواژه