سرطان 12, 1400 14:57 Asia/Kabul
  • تدارک آمریکا برای تخلیه اضطراری سفارت خود در کابل
    تدارک آمریکا برای تخلیه اضطراری سفارت خود در کابل

روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت؛ واشنگتن از بیم ناامنی در افغانستان و حملات طالبان، در حال تدارک برای تخلیه اضطراری سفارت خود در کابل است.

در حالی که آمریکا روز گذشته بعد از حدود 20 سال حضور اشغالگرانه در افغانستان پایگاه هوایی بگرام را تخلیه کرد، یک رسانه آمریکایی از تدارک واشنگتن برای تخلیه اضطراری سفارت خود در کابل خبر داد.

این رسانه آمریکایی با اشاره به خروج همه نیروهای نظامی واشنگتن و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو از بگرام، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی کشورهای خارجی در افغانستان نوشت: ارتش آمریکا پایگاه هوایی بگرام را ترک کرد و مقام‌های (آمریکایی) در بحبوحه نگرانی‌ها درباره ثبات افغانستان، در حال آماده شدن برای اقدامات اضطراری احتمالی هستند.

مقام‌های آمریکایی به این روزنامه گفتند که طرح‌ها و برنامه‌ها برای تخلیه اضطراری سفارت، محرمانه است اما واشنگتن اخیرا بالگردهایی را در نزدیکی فرودگاه کابل مستقر کرده است که امکان استفاده از آنها برای تخلیه وجود دارد.

وال استریت ژورنال نوشت: این تدارکات به عنوان بخشی از خروج ایالات متحده از افغانستان در حال انجام شدن است، خروجی که پنتاگون روز جمعه (دیروز) اعلام کرد تا پایان ماه آگوست/ سنبله 1400 انجام خواهد شد.

بعد از توافق فوریه 2020 / حوت 1398 آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان واشنگتن و متحدان این کشور از افغانستان شروع شده است.

خروج کامل نظامیان تروریست آمریکایی از بگرام

کلیدواژه