سرطان 12, 1400 17:59 Asia/Kabul
  • ماموریت آمریکا در افغانستان «شکست تاریخی» برای واشنگتن
    ماموریت آمریکا در افغانستان «شکست تاریخی» برای واشنگتن

مسئول مطبوعاتی معاون رئیس جمهور افغانستان ، ماموریت آمریکا را در این کشور «شکست تاریخی» برای واشنگتن دانست و تصریح کرد که حضور نظامی آمریکا برای افغانستان تنها جنگ و خشونت بیشتر را به یادگار گذاشته است.

 «محمد هدایت» مسئول مطبوعاتی معاون دوم رئیس جمهور افغانستان با انتشار یادداشتی در روزنامه «افغانستان ما» نوشت: آمریکا به عنوان تنها ابرقدرت در جهان با شعارهایی وارد افغانستان شده بود که به نظر می‌رسد به هیچ یک از آن شعارها نرسید که هیچ بلکه مسیر رسیدن به همان آرمان‌ها را سخت‌تر کرد.

وی با اشاره به اظهارات جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا گفت که مرور این سخنان نشان می‌دهد که آمریکا چقدر با اهداف اعلام شده‌اش فاصله دارد.

هدایت خاطرنشان کرد: جورج بوش گفته بود که هدف از حمله آمریکا و جبهه ضد تروریسم به افغانستان نابودی القاعده در افغانستان و نابودی تروریسم در سراسر جهان است. و این جنگ تا زمانی که تمامی گروه های تروریستی در سطح جهان نابود شوند ادامه خواهد یافت.

این مسئول مطبوعاتی با تشریح میراث آمریکا در افغانستان اظهارداشت: اکنون اگر با توجه به اهدافی که جبهه ضد تروریسم به رهبری آمریکا برای خود ترسیم کرده بود، به وضعیت جهان و به خصوص به میزان حضور تروریسم در منطقه و جهان نگاه کنیم، یک میراث وحشتناکی از جنگ آمریکا علیه تروریسم را می‌توان مشاهده کرد.

وی تاکید کرد: آمریکا در جنگ افغانستان نه تنها به اهداف خود دست نیافته است بلکه دشمن را قوی تر از قبل و شرورتر از پیش ساخته و جنگ همچنان در خاک افغانستان ادامه دارد.

هدایت افزود: آمریکا درحالی در چنین شرایطی تصمیم به خروج از افغانستان گرفته که با کابل پیمان استراتژیک و امنیتی امضا کرده بود و دولت افغانستان واشنگتن را بزرگترین شریک و حامی بین‌المللی خود می دانست اما اکنون در میدان جنگ تنها مانده است.

مسئول مطبوعاتی سرور دانش خاطرنشان کرد: آمریکا در دو سال گذشته نه تنها دولت افغانستان را تقویت نکرده است بلکه آن را تضعیف کرده و طالبان را دوباره احیا کرد و دست پاکستان را به عنوان یک بازیگر مهم در عرصه افغانستان بازتر از گذشته به یادگار گذاشته است.

هدایت همچنین اظهارداشت:  میراث آمریکا برای افغانستان مسلماً صلح و رفاه و ثبات سیاسی نبوده است بلکه جنگ بیشتر و بحران عمیق‌تر بوده است.

کرزی: آمریکا در رسیدن به اهداف خود در افغانستان شکست خورد

کلیدواژه