سرطان 15, 1400 09:11 Asia/Kabul
  • افغانستان محور مذاکرات پوتین و رحمان

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با امامعلی رحمان همتای تاجیکستانی خود درباره وضعیت مناطق مرزی تاجیکستان و افغانستان، بر آمادگی مسکو برای ارائه حمایت از دوشنبه در برابر تهدیدها تاکید کرد.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد: پوتین و رحمان درباره وضعیت دشوار تاجیکستان و افغانستان باتوجه به تشدید درگیری ها در افغانستان بویژه در مناطق مرزی با تاجیکستان گفت‌وگو کردند.  پوتین بر آمادگی روسیه برای ارائه کمک های لازم به تاجیکستان در چارچوب دوجانبه و نیز در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی تاکید کرد. 

رهبران روسیه و تاجیکستان همچنین بر عزم متقابل برای تحکیم روابط دوجانبه و مشارکت راهبردی و اتحاد دو کشور تاکید کردند. دو طرف توافق کردند که به تماس های دو کشور در سطوح مختلف ادامه دهند. 

یک منبع آگاه در کمیته امنیت ملی تاجیکستان روز دوشنبه اعلام کرد که گروه طالبان در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد خط مرزی افغانستان با تاجیکستان را تحت کنترل دارد.

مقام‌های روس در هفته های اخیر با آغاز خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، نسبت به تشدید فعالیت تروریست‌ها در این کشور و خطر آن برای کشورهای آسیای مرکزی هشدار داده اند.  

نیروهای آمریکایی از ماه می خروج از افغانستان را آغاز کرده‌اند و قرار است تا روز ۱۱ ماه سپتامبر به استثنای ۶۵۰ نفر همه نظامیان آمریکایی خاک این کشور را ترک کنند. 

تاجیکستان ۲۰ هزار نظامی را راهی مرز با افغانستان می‌کند

کلیدواژه