سرطان 15, 1400 14:23 Asia/Kabul
  • طالبان خواستار خروج نظامیان خارجی از افغانستان
    طالبان خواستار خروج نظامیان خارجی از افغانستان

سخنگوی طالبان اعلام کرد، نظامیان خارجی اگر تا مهلت مورد توافق از افغانستان خارج نشوند به عنوان نیروی اشغالگر در نظر گرفته خواهند شد، به همین دلیل بسیاری از این نیروهای خارجی این کشور را ترک کرده و یا برای خروج زمان تعیین کردند.

به گزارش رادیودری، سهیل شاهین گفت: "هر کدام از نظامیان خارجی اگر تا مهلت مورد توافق از این کشور خارج نشوند به عنوان نیروی اشغالگر در نظر گرفته خواهند شد، لذا چنانچه آنها برخلاف توافق دوحه در افغانستان باقی بمانند، آن وقت رهبران ما درباره اقدام مقتضی تصمیم گیری خواهند کرد. ما واکنش نشان خواهیم داد و تصمیم نهایی با رهبری طالبان است.

وی در این خصوص گفت: اگرچه قصد تصرف نظامی کابل پایتخت را نداریم، اما معتقدیم هیچ سرباز خارجی، از جمله پیمان کاران نظامی نباید در کابل باقی بمانند.

شاهین با ذکر این موضوع که مردم ما به فعالیت سازمان‌های غیردولتی و سفارتخانه‌ها نیاز دارند، عنوان داشت که طالبان مخالف ادامه حضور نظامیان خارجی است اما به دیپلمات‌ها، اعضای سازمان‌های غیردولتی و دیگر شهروندان خارجی حمله نخواهد کرد.

سهیل شاهین همچنین خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه بگرام را لحظه‌ای تاریخی عنوان کرد.

در پی خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه هوایی بگرام در نزدیکی کابل و پایان مأموریت سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان، گزارش‌هایی درباره ادامه حضور حدود یک هزار نظامی این سازمان که عمدتاً آمریکایی خواهند بود، منتشر شده است.

هم زمان با ادامه خروج نظامیان غربی از افغانستان خشونت‌های نظامی در این کشور افزایش یافته و طالبان در حال گسترش مناطق تحت اختیار خود است.

طالبان: خواستار صلح هستیم اما تا خروج کامل نظامیان خارجی جنگ متوقف نخواهد شد

کلیدواژه