سرطان 17, 1400 14:15 Asia/Kabul
  • انتشار بیانیه پایانی مذاکرات بین‌الافغانی در تهران
    انتشار بیانیه پایانی مذاکرات بین‌الافغانی در تهران

طرفین شرکت‌کننده در نشست بین‌الافغانی صلح، در تهران بیانیه‌ای شامل ۶ بند صادر کردند.

به گزارش رادیو دری ،طرفین شرکت‌کننده در نشست بین‌الافغانی صلح که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه  در تهران برگزار شد، بیانیه‌ای شامل ۶ بند صادر کردند.

در  محورهای شش‌گانه این بیانیه آمده است:  هیئات های طرفین، از مساعی و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران در مورد تأمین صلح در افغانستان و مهمان‌نوازی‌های به عمل‌آمده ابراز امتنان می‌نمایند.

در این بیانیه آمده است، هر دو طرف با درک مشترک از خطرات ناشی از ادامه جنگ و صدمه‌ای که از آن متوجه سلامت کشور افغانستان می‌شود به توافق رسیدند که جنگ، راه‌حل مسأله افغانستان نبوده و باید همه تلاش‌ها در جهت رسیدن به راه‌حل سیاسی و صلح‌آمیز جهت‌گیری شوند.

درادامه این بیانیه تاکید شده است،  گفت‌وگوها در فضای صمیمانه صورت گرفت و همه مسائل به‌صورت مفصل و با صراحت مطرح گردید.

در این بیانیه تاکید شد، طرف‌ها، نشست تهران را فرصت و زمینه جدیدی برای تقویت راه‌حل سیاسی معضل افغانستان می‌دانند.

نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیئت عالی سیاسی طالبان  دیروز (چهارشنبه)  به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران  در تهران افتتاح شد.

ظریف طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این نشست، ضمن اعلام آمادگی ایران برای کمک به روند گفت‌وگوها بین جناح‌های افغانستان به‌منظور حل‌وفصل بحران‌های جاری در این کشور، بر تعهد جمهوری اسلامی ایران  برای کمک به توسعه همه‌جانبه افغانستان پس از برقراری صلح تأکید کرد.

برگزاری دومین روز گفتگوهای بین الافغانی در تهران

کلیدواژه