سرطان 18, 1400 09:54 Asia/Kabul
  • قدردانی \\\\\\\
    قدردانی \\\\\\\"حامد کرزی\\\\\\\" از تلاش‌ های صلح جویانه ایران

رئیس جمهور پیشین افغانستان از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای برقراری صلح در افغانستان قدردانی کرد.

به گزارش رادیودری، "حامد کرزی" روز پنجشنبه در بیانیه ای با اشاره به میزبانی تهران از گفت وگوهای بین الافغانی تصریح کرد، دیدار چهره‌های سیاسی افغان با نمایندگان گروه طالبان در تهران برای تقویت روند صلح در افغانستان موثر خواهد بود.

"کرزی" با قدردانی از اقدام جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی از مذاکرات صلح افغانستان ابراز امیدواری کرد، افغان ها گام‌های موثر و جدی برای پیشرفت روند صلح در افغانستان بر‌دارند.

رئیس جمهور پیشین افغانستان در ادامه تاکید کرد، جنگ به ضرر رفاه افغانستان است و همه تلاش‌ها باید معطوف به یافتن صلح و راه حل‌های سیاسی باشد.

وزارت خارجه افغانستان نیز روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از نتایج نشست تهران استقبال و اعلام کرد: دولت افغانستان هر اقدام و تلاش حقوقی را که منجر به تحقق خواست برحق مردم و دولت این کشور برای خاتمه جنگ، تأمین صلح پایدار و حفظ دستاورد‌های بیست سال اخیر شود به دیده قدر می‌نگرد و از آن حمایت می‌کند.

وزارت خارجه افغانستان در این بیانیه خاطرنشان کرد، کابل از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای پیشرفت روند صلح در افغانستان قدردانی می‌کند و امیدوار است این تلاش‌ها موجب پایان خشونت‌ها و آغاز مذاکرات جدی با هدف تامین صلح پایدار و سراسری در افغانستان شود.

نشست دو روزه چهره‌های سیاسی افغان و طالبان روز پنجشنبه در تهران با صدور اعلامیه شش ماده‌ای و تاکید بر یافتن راه حل سیاسی و برقراری آتش بس در افغانستان پایان یافت.

"محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران در افتتاحیه این نشست ضمن اعلام آمادگی ایران برای کمک به روند گفت‌ وگوها بین جناح‌های افغانستان به منظور حل و فصل بحران‌های جاری در این کشور، بر تعهد جمهوری اسلامی برای کمک به توسعه همه جانبه افغانستان پس از برقراری صلح تاکید کرده بود. 

ظریف چهارشنبه شب پس از دیدار با نمایندگان افغانستانی از جناح‌های سیاسی مختلف نیز اعلام کرد، ایران همواره در کنار برادران افغانستانی خود ایستاده است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای تاثیرگذار منطقه و جهان همواره به دنبال حل بحران های منطقه از جمله بحران افغانستان از طریق گفت وگو  و سیاسی بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده‌اند، محور تلاش ایران در افغانستان ایجاد ثبات، امنیت توسط دولت افغانستان در داخل این کشور است و تهران در این راه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

تاکید حامد کرزی بر نقش مهم ایران در صلح و ثبات افغانستان

کلیدواژه