سرطان 18, 1400 10:05 Asia/Kabul
  • مسکو خواستار جلوگیری از تنش به خارج از مرزهای افغانستان شد
    مسکو خواستار جلوگیری از تنش به خارج از مرزهای افغانستان شد

مسکو در مذاکرات با طالبان از تنش در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرد و جلوگیری از گسترش این تنش به خارج از مرزهای افغانستان را خواستار شد.

به گزارش رادیودری، هیئت طالبان روز پنجشنبه در سفر خود به مسکو با  "باختیورخاکیموف" نماینده ویژه رئیس جمهور فدراسیون روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، در بیانیه مشترک این کشور و هیات مذاکره کننده طالبان، این گروه اطمینان داد که گذرگاه های مرزی با کشورهای همسایه طبق روال سابق خود فعالیت خواهند کرد.

محمد سهیل شاهین سخنگوی طالبان هم در بیانیه مشترک با مسکو گفت: اجازه نمی دهد از خاک افغانستان برای حمله به روسیه و کشورهای همسایه استفاده شود.

  شاهین تأکید کرد، طالبان همچنین قصد حمله به نمایندگی های دیپلماتیک کشورهای خارجی در افغانستان را ندارند و امنیت کارمندان سرکنسولگری روسیه در مزارشریف را تأیید می کند.

با تصمیم دادگاه عالی روسیه در فوریه ۲۰۰۳ ، طالبان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده و در روسیه ممنوع اعلام شده است. با این وجود  از سال ۲۰۱۸، نمایندگان این جنبش چندین بار در مذاکرات مسکو در مورد حل و فصل درگیری ها در افغانستان شرکت کرده اند.

مقامات روسیه امیدوارند که بتوانند گروه طالبان را در مذاکرات صلح افغانستان مشارکت دهند و شرایط را برای حل و فصل سیاسی اوضاع این کشور پس از تکمیل روند خروج نیروهای آمریکایی از این کشور فراهم کنند.

 طالبان اعلام کرده اند که طی دو ماه اخیر ۱۶۰ ولسوالی افغانستان را در تسلط خود در آورده اند.

افزایش تنش میان مرزهای افغانستان و پاکستان

کلیدواژه