سرطان 18, 1400 14:55 Asia/Kabul
  • طالبان در مسکو: بر ۸۵ درصد افغانستان تسلط داریم
    طالبان در مسکو: بر ۸۵ درصد افغانستان تسلط داریم

هیأت طالبان که در مسکو به سر می‌برد، مدعی شد که این گروه بر ۸۵ درصد خاک افغاستان تسلط دارد.

به گزارش رادیودری، دفتر سیاسی طالبان که روز گذشته در قالب هیأتی راهی مسکو شده بود، امروز در یک بیانیه رسانه‌ای مدعی تسلط بر ۸۵ درصد خاک افغانستان شد و گفت که فقط کابل و مناطق اطراف آن در اختیار طالبان نیست.

به نوشته روسیا الیوم، در این بیانیه آمده است که تمامی نهادها و ادارات در مناطق تحت کنترل طالبان به امور طبیعی خود ادامه می‌دهند و هدف از سفر به روسیه ارائه اطلاعات مربوط به خود به مقامات مسکو است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «مردم ما در سایه امارت اسلامی در شرایط بهتری خواهند بود و در مقابل هرگونه اشغالگری خارجی خواهند ایستاد. مبارزه و مقاومت تا زمانی که ایالات متحده و دیگر کشورها حق ما برای تعیین سرنوشت خودمان را به رسمیت بشناسند، ادامه خواهد داشت. در طول ۲۰ سال در معرض اشغالگری وحشیانه بودیم و تمامی گروههای خارجی باید از افغانستان بیرون روند.»

دفتر سیاسی طالبان سپس مدعی شد که در حکومت «امارت اسلامی» تمامی گروهها و نژادها و مذاهب مشارکت خواهند کرد و طالبان با تمامی همسایگان افغانستان از جمله چین و ایران و ترکمنستان و تاجیکستان روابط و شراکت دارد و علاقه دارد با این کشورها همکاری کند.

طالبان تأکید کرد که اجازه نخواهد داد از خاک افغانستان علیه منافع کشور دیگری اقدام شود و همزمان از تمامی نهادها و سازمان‌های بین المللی می‌خواهد تا به اقدامات خود در افغانستان به شکل طبیعی ادامه دهند.

هیأت طالبان در روسیه همچنین گفت که معتقد است آمریکا به تعهدات خود درخصوص جدول خروج از افغانستان پایبند خواهد بود.

تسلط طالبان بر بخش هایی از شمال افغانستان

کلیدواژه