سرطان 19, 1400 18:17 Asia/Kabul
  • سی‌ان‌ان: موضوع افغانستان بدترین سخنرانی بایدن بود
    سی‌ان‌ان: موضوع افغانستان بدترین سخنرانی بایدن بود

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» اعلام کرد، سخنرانی اخیر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا بدترین سخنرانی ریاست جمهوری او بود که ادعاهای نادرست بسیاری را در آن مطرح کرد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی با انتقاد از اظهارات رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی اخیرش درباره افغانستان نوشت، بایدن درحالی توافقنامه دولت ترامپ با یک گروه شبه‌نظامی را الزام‌آور می‌داند که این توافقنامه مشروط بر قطع روابط طالبان با القاعده و آغاز گفت‌وگوهای واقعی صلح بود.

این گزارش افزود: بایدن مدعی است که از این پس «زلمی خلیلزاد» معمار توافقنامه قطر، به سختی برای یافتن یک راه‌حل سیاسی بین دولت افغانستان و طالبان کار خواهد کرد اما طی 3 سال گذشته اقدامات خلیلزاد منجر به تامین صلح نشده است.

شبکه خبری سی.ان.ان ادامه داد: مذاکرات صلح با طالبان به رهبری خلیلزاد منجر به واگذاری مناطق زیادی از افغانستان به طالبان شده است.

این رسانه آمریکایی همچنین اعلام کرد: بایدن درحالی به خبرنگاران می‌گوید که تصرف افغانستان توسط طالبان بسیار بعید است که جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره وقوع چنین احتمالی هشدار می‌دهد.

رئیس جمهور آمریکا همچنین مدعی شد که هیچ تشابهی بین خروج آمریکا از افغانستان و ویتنام نمی‌بیند، درحالی که براساس گزارش‌ها برنامه‌ریزان نظامی آمریکا مشغول ایجاد طرحی برای تخلیه فوری سفارت آمریکا در کابل درصورت وقوع تهدیدات احتمالی هستند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا عصر پنجشنبه در سخنانی در کاخ سفید درباره خروج نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان با بیان اینکه باقی ماندن ما در افغانستان یعنی تلفات بیشتر در صفوف سربازان آمریکایی افزود: من نسل دیگری از آمریکایی ها را به جنگ در افغانستان نخواهم فرستاد.

رئیس جمهوری آمریکا یادآور شد:  پس از ۲۰ سال، حدود یک هزار میلیارد دلار برای آموزش و تجهیز صدها هزار نیروی افغان هزینه شده، دو هزار و ۴۴۸ آمریکایی کشته و ۲۰ هزار و ۷۲۲ نفر از آنها زخمی شدند.

ادعای عجیب بایدن: به اهداف خود در افغانستان دست یافته‌ایم

کلیدواژه