سرطان 20, 1400 09:00 Asia/Kabul
  • آغاز دور جدید سفرهای نماینده ویژه آمریکا به منطقه
    آغاز دور جدید سفرهای نماینده ویژه آمریکا به منطقه

وزارت خارجه‌ آمریکا اعلام کرد که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ این کشور در امور صلح افغانستان دور تازه‌ای از سفرهای خود در ارتباط با صلح افغانستان را آغاز کرده است.

به گزارش رادیو دری، در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی آمریکا آمده است که این سفر خلیل‌زاد روز جمعه  آغاز شده و او قرار است از قطر، پاکستان و ازبکستان سفر کند. در اعلامیه در مورد سفر خلیلزاد به افغانستان چیزی گفته نشده است.

وزارت خارجه‌ی آمریکا گفته است که خلیل‌زاد به تلاش جدی و پی‌گیری توافق صلح بین دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان ادامه می‌دهد.

این وزارت همچنین گفته است که خلیل‌زاد به‌عنوان بخشی از حمایت آمریکا از روند صلح، با تمامی طرف‌ها و ذی‌نفعان منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد رسیدن به توافق صلح کار خواهد کرد.

وزارت خارجه‌ی آمریکا رسیدن به توافق بین طرف‌ها در افغانستان را یک مسأله‌ی فوری دانسته و بر موافقت روی یک توافق از طریق مذاکره تأکید کرده است.

به نقل از اعلامیه‌ی این وزارت، افغانستان و منطقه زودتر می‌توانند از اتصال منطقه‌ای گسترش یافته، تجارت و توسعه که از مزایای صلح هستند، بهره ببرند.

وزارت خارجه‌ی امریکا در ادامه گفته است که خلیل‌زاد قرار است در تاشکند، پایتخت ازبکستان در یک نشست بین‌المللی در مورد مسائل منطقه‌ای شرکت کند.

این در حالی است که آمریکا پس از 20 سال جنگ و همزمان با افزایش و تشدید خشونت از افغانستان خارج شده است. 

سفر خلیلزاد به کابل برای رایزنی درباره روند صلح افغانستان

کلیدواژه