سرطان 22, 1400 08:16 Asia/Kabul
  • انتقاد روسیه از تلاش آمریکا برای حضور نظامی در آسیای مرکزی پس از ترک اففانستان
    انتقاد روسیه از تلاش آمریکا برای حضور نظامی در آسیای مرکزی پس از ترک اففانستان

وزیر امور خارجه روسیه گفت، تلاش آمریکا برای حضور نظامی در آسیای مرکزی، پس از ترک افغانستان نفع امنیتی ندارد.

به گزارش رادیو دری ، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه درباره گزارش وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه آمریکا می تواند نیروهای خود را از افغانستان به آسیای مرکزی منتقل کند، اعلام کرد، تلاش آمریکا برای ایجاد پایگاه های نظامی در آسیای مرکزی پاسخگوی امنیت در منطقه نیست.

لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی  با «مریم المهدی»، وزیر امور خارجه سودان در مسکو گفت، ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی ( CSTO) متشکل از روسیه، تاجیکستان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان به عنوان اعضای اصلی و افغانستان و صربستان به عنوان اعضای ناظر آن مستلزم تأیید این سازمان است.

آمریکا پس از چند بار خلف وعده اعلام کرد، نیروهایش را تا 11 سپتامبر 2021 از افغانستان خارج می کند.خروح خفت بار نیروهای آمریکایی در افغانستان در حالی صورت می گیرد، که حضور حدود بیست ساله آمریکا در افغانستان، دستاوردی جز کشتار ده ها هزار تن از مردم مظلوم این کشور، تخریب زیرساخت ها و افزایش تولید مواد مخدر نداشته است.

آمریکا و متحدانش در سال 2001 به بهانه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان به این کشور حمله کردند و این اشغالگری باعث جنگ، درگیری و نابودی زیر بناهای اقتصادی افغانستان شده و نا امنی، تروریسم هم افزایش یافته است.

مقامات افغانستان، بارها بر لزوم خروج نظامیان خارجی از خاک این کشور تاکید کرده اند.

مخالفت روسیه با استقرار نظامیان آمریکایی در آسیای مرکزی پس از خروج از افغانستان

 

کلیدواژه