سرطان 23, 1400 16:56 Asia/Kabul
  • قدردانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از میزبانی ایران از پناهندگان افغانستانی
    قدردانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از میزبانی ایران از پناهندگان افغانستانی

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، طی یک نشست خبری از ایران به دلیل میهمان نوازی و میزبانی چند دهه‌ای از پناهجویان و مهاجران افغانستانی تمجید کرد.

به گزارش رادیو دری به نقل از مهر، یک مقام سازمان ملل ضمن هشدار درباره احتمال بروز بحران انسانی در افغانستان به دلیل تشدید جنگ در این کشور، از عملکرد ایران در زمینه میزبانی از پناهجویان افغانستانی طی چند دهه اخیر قدردانی کرد.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل طی نشست روز سه‌شنبه (دیروز) درباره وضعیت افغانستان، شدت گرفتن اخیر جنگ در این کشور و عملکرد همسایگان افغانستان در زمینه میزبانی از مهاجران و پناهجویان افغانستانی صحبت کرد.

به گزارش وبسایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، «بابر بلوچ» در نشست خبری در مقر کمیساریا در ژنو سوئیس هشدار داد که به دلیل تشدید جنگ‌ از ماه ژانویه سال جاری میلادی به این سو، ۲۷۰ هزار نفر در این کشور آواره شده‌اند.

طبق آمار ارایه شده از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، شمار بی‌خانمان‌ها در افغانستان به ۳.۵ میلیون نفر رسیده است.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت: «عدم دستیابی به توافق صلح در افغانستان و جلوگیری از خشونت‌های موجود منجر به آوارگی بیشتر در داخل کشور و همچنین کشورهای همسایه و فراتر از آن خواهد شد».

وی در این نشست خبری از اقدامات و عملکرد چند دهه‌ای ایران و پاکستان در میزبانی از مهاجران و پناهجویان افغانستانی تمجید و قدردانی کرد.

بابر بلوچ گفت: «ایران و پاکستان میزبان نزدیک به ۹۰ درصد افغانستانی‌های آواره هستند. در مجموع بیش از دو میلیون پناهنده افغانستانی نامشان ثبت شده است. هر دو کشور دسترسی به سرزمین و حفاظت از پناهندگان افغانستانی را همراه با خدمات بهداشتی و آموزشی از طریق سیستم‌های ملی (خودشان در ایران و پاکستان) مجاز دانسته‌اند. میهمان نوازی و سیاست‌های فراگیر آنها را که در طول دهه‌ها و چند نسل انجام می‌شود، نباید امری مسلم تلقی شود».

سخنگوی این نهاد سازمان ملل ادامه داد: «کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از تعهد این دولت‌ها در زمینه ارائه دسترسی به پناهندگی در بحبوحه چالش‌های جهانی بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی  ناشی از (همه‌گیری) کووید-۱۹ (ویروس کرونا) استقبال می‌کند. ما آماده‌ایم تا حمایت بشردوستانه از همه کشورهای میزبان را در صورت ورود (تعداد بیشتری از پناهجویان و مهاجران) تقویت کنیم».

وی خطاب به کشورهای جهان گفت: «ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا در این لحظه حساس، با روحیه همبستگی و تقسیم مسئولیت، از دولت و مردم افغانستان و همسایگانش حمایت فزاینده کند».

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل البته هشدار داد: «در حال حاضر منابع بشردوستانه به طور چشمگیری در حال کاهش است. از کل ۳۳۷ میلیون دلار درخواست شده و اعلامی کمک مالی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای اوضاع افغانستان (شامل عملیات برای کمک به پناهجویان افغانستانی در پاکستان و ایران) فقط ۴۳ درصد آن محقق شده است و به طرز حادی با کمبود بودجه مواجه هستیم».

این اولین باری نیست که یک مقام سازمان ملل از مواضع ایران در قبال افغانستان و مسائل مربوط به پناهجویان و مهاجران افغانستانی تمجدید کرده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل دوازدهم ماه قوس ۱۳۹۹ با انتشار یک گزارش، از جمهوری اسلامی ایران به خاطر اعطای تابعیت به کودکان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی تشکر کرد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل: ایران از میزبانان شایسته پناهندگان است

 

کلیدواژه