سرطان 25, 1400 16:15 Asia/Kabul
  • سفر عبدالله عبدالله به قطر برای مذاکره با طالبان
    سفر عبدالله عبدالله به قطر برای مذاکره با طالبان

همزمان با تشدید خشونت در شهرهای مختلف، هیات بلندپایه افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور برای مذاکره با طالبان راهی دوحه پایتخت قطر شد.

به گزارش رادیو دری، محمد کریم خلیلی معاون پیشین ریاست جمهوری، عطامحمد نور والی پیشین بلخ، سید منصور سعادت نادری، وزیر صلح، باتور دوستم عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت و شماری دیگر چهره‌های سیاسی عبدالله را در این سفر همراهی می‌کنند.

عبدالله پیش از عزیمت به دوحه در یک نشست خبری گفت که هیأت اعزامی افغانستان به دوحه با صلاحیت کامل می‌رود و امیدوار است که به نتایجی دست یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که طالبان از این فرصت استفاده کنند تا به درد و رنج مردم نقطه پایان گذاشته شود.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی که در فرودگاه صحبت می‌کرد، تأکید کرد که نتیجه صلح از دست به دست شدن ولسوالی ها به‌ دست نمی‌آید، نتیجه صلح از میز مذاکرات به دست خواهد آمد .

عبدالله هم‌چنان گفت که هیأت اعزامی افغانستان به دوحه همه‌شمول است و نمایندگانی از عالمان دین و زنان در آن حضور دارند.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، نیز در این نشست خبری گفت که در این مرحله لازم دیده شد که یک هیأت بلندپایه و با صلاحیت از افغانستان به هدف گفت‌وگو با طالبان به قطر برود.

این هیأت قرار است که با رهبران طالبان در دوحه دیدار کند.

هیأت بلندپایه افغانستان در حالی به دوحه سفر می‌کنند که خشونت‌ها در کشور افزایش یافته است. انتظار می‌رود که این هیأت بتواند با جانب طالبان در مورد کاهش خشونت و آتش‌بس به توافق برسد.

پیش‌تر گفته شد که طالبان در برابر اعلام آتش‌بس سه ماه خواستار رهایی هفت هزار زندانی خود و نیز حذف نام رهبران‌شان از فهرست سیاه شده است.

برگزاری نشست های طالبان و دولت افغانستان در دوحه

کلیدواژه