سرطان 26, 1400 11:28 Asia/Kabul
  • بیانیه وزرای خارجه روسیه و ۵ کشور آسیای مرکزی درباره افغانستان
    بیانیه وزرای خارجه روسیه و ۵ کشور آسیای مرکزی درباره افغانستان

روسیه و پنج کشور حوزه آسیای مرکزی با صدور بیانیه ای بر اهمیت مذاکرات بین الافغانی در راستای حصول صلح در افغانستان تاکید کردند.

به گزارش رادیودری، وزرای خارجه روسیه و پنج کشور منطقه آسیای مرکزی (شامل قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان)، بعد از دیداری که در تاشکند داشتند؛ در بیانیه ای مشترک خواستار حل مسئله افغانستان از مسیر مذاکرات بین الافغانی شدند.
آنها در این بیانیه، درباره مذاکرات سازنده میان مقامات دولت کابل و طالبان ابراز امیدواری کردند تا به این ترتیب، رویکردهای هماهنگی برای توقف درگیری ها و ایجاد صلح در افغانستان اتخاذ شود.
این در حالی است که پیشتر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در  کنفرانس بین المللی آسیای مرکزی و آسیای جنوبی که در پایتخت ازبکستان برگزار شد؛ اطمینان داده بود که هیچکدام از کشورهای متحد روسیه در آسیای میانه قصد میزبانی از نیروها و زیرساختهای آمریکا که از افغانستان خارج میشود را ندارند.
این در حالی است که آمریکا به بهانه خروج ادعایی از افغانستان، به دنبال آن است تا در راستای حفظ نفوذ خود در منطقه، حتی الامکان یکی از همسایگان شمالی افغانستان را برای میزبانی از نظامیان خود تطمیع کند و حتی دست به دامن پاکستان نیز شده است.

افغانستان محور نشست معاونان وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی و روسیه

کلیدواژه