سرطان 28, 1400 08:02 Asia/Kabul
  • توافق دولت افغانستان و طالبان بر سر تسریع مذاکرات صلح
    توافق دولت افغانستان و طالبان بر سر تسریع مذاکرات صلح

دور جدید مذاکرات صلح افغانستان بین دولت این کشور و گروه طالبان یکشنبه شب در دوحه پایتخت قطر با صدور بیانیه ای پایان یافت.

به گزارش رادیودری، دو طرف در این بیانیه بر لزوم تسریع مذاکرات برای دست‌یابی به یک راه حل سیاسی عادلانه و پایدار در افغانستان توافق کردند  اما در آن از آتش‌بس سخنی به‌میان نیامده است.

طبق این بیانیه، دو طرف توافق کرده‌اند که مذاکرات تسریع شود تا از این طریق برای برون رفت از وضعیت کنونی افغانستان راه حلی دائمی پیدا شود.

این مذاکرات از روز شنبه آغاز شده بود.

 سه محور؛ آتش‌بس، دولت موقت و تعیین میانجی برای مذاکرات از محورهای اصلی این نشست بود.

"عبدالله عبدالله"، "محمدکریم خلیلی"، "عبدالسلام رحیمی"، "عطامحمد نور"، "محمدمعصوم استانکزی"، "فاطمه گیلانی" و "باتور دوستم" به نمایند‌گی از دولت افغانستان و "ملا عبدالغنی برادر"، "شهاب‌الدین دلاور"، "عبدالسلام حنفی"، "ملا دین محمد"، "مولانا فرید"، "ملا فاضل" و "عبدالحکیم حقانی" به نمایندگی از گروه طالبان در این مذاکرات حضور داشتند.

در نشست اختتامیه این مذاکرات، "عبدالله عبدالله"، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و "ملا عبدالغنی برادر"، معاون سیاسی گروه طالبان، سخنان کوتاهی را ایراد کردند.

در هفته‌های اخیر، جنگ داخلی در افغانستان با حملات گروه "طالبان" به مناطق تحت کنترل حکومت این کشور تشدید شده و اوضاع افغانستان را ناامن‌تر کرده است.

حملات گسترده  طالبان  و عقب نشینی نیروهای امنیتی در پی سقوط برخی از ولسوالی ها، نگرانی مردم، احزاب و شخصیت های سیاسی و مذهبی افغانستان را بدنبال داشته است.

برگزاری دور دوم مذاکرات صلح افغانستان در قطر

کلیدواژه