سرطان 31, 1400 09:00 Asia/Kabul
  • ذبیح الله مجاهد: حفاظت از فرودگاه کابل باید بر عهده مردم افغانستان باشد
    ذبیح الله مجاهد: حفاظت از فرودگاه کابل باید بر عهده مردم افغانستان باشد

سخنگوی طالبان تاکید کرد: اگر چه این گروه خواهان روابط خوب با ترکیه است اما محافظت از فرودگاه کابل باید بر عهده مردم افغانستان باشد نه استانبول.

به گزارش رادیو دری، ذبیح الله مجاهد در مصاحبه با شبکه "تی آر تی" ترکیه  هشدار داد که تمایل طالبان به دستیابی به صلح در افغانستان با حمایت کشورهای اسلامی به معنای آن نیست که این گروه  طرح ترکیه در محافظت از فرودگاه بین المللی کابل پس از خروج نیروهای آمریکایی را تحمل خواهد کرد.

 وی ادامه داد: ما خواهان برقراری روابط خوبی با ترکیه هستیم، ترکیه برادر ماست، از لحاظ اعتقادی نقاط مشترک زیادی با هم داریم و می‌خواهیم ترکیه فارغ از گذشته به حال و آینده تمرکز کند تا پس از آن بتوانیم گفت‌وگو کنیم.  

به نظر می‌رسد مجاهد به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در خصوص علاقه مندی آنکارا به مذاکره با طالبان برای حفظ امنیت نیروهای ترک در کابل اشاره دارد.

 سخنگوی طالبان اضافه کرد که راه حل مساله افغانستان در گرو استقرار یک دولت اسلامی فراگیر است و طالبان تمایل دارد با کشورهای دیگر برای بازگرداندن صلح و امنیت و آغاز روند بازسازی در افغانستان همکاری کند.  

اردوغان رییس جمهوری ترکیه به تازگی اعلام کرده است که با آمریکا برای تأمین امنیت فرودگاه کابل به توافق رسیده و پس از خروج کامل نظامیان آمریکایی این کشور مسوولیت امنیت فرودگاه کابل را برعهده خواهد گرفت.

 ترکیه ۵۰۰ نیرو در چارچوب ناتو در افغانستان دارد و گفته شده است که اگر مسوولیت امنیت فرودگاه کابل را بپذیرد، ممکن است به نیروی بیشتری نیاز داشته باشد.

طرح ترکیه درباره امنیت فرودگاه کابل در مراحل نهایی است

 

کلیدواژه