اسد 03, 1400 08:04 Asia/Kabul
  • تاکید پکن و اسلام‌آباد بر برقراری آتش‌بس در افغانستان
    تاکید پکن و اسلام‌آباد بر برقراری آتش‌بس در افغانستان

وزرای امور خارجه پاکستان و چین خواستار برقراری آتش بس همه جانبه در افغانستان شدند.

به گزارش رادیو دری، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان  و وانگ یی همتای چینی وی، در پایان سومین دور گفت وگوهای راهبردی دو کشور، از تمامی طرف های درگیر در افغانستان خواستند ضمن برقرای آتش بس همه جانبه، برای دستیابی به توافق سیاسی و صلح رویکرد و مذاکره جدی داشته باشند.

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد، دو طرف با تأکید بر اینکه صلح و ثبات در افغانستان برای توسعه اقتصادی - اجتماعی ، اتصال و رفاه در منطقه حیاتی است، تمامی طرف های افغان را به آتش بس فراگیر فراخواندند.

وزرای امور خارجه پاکستان و چین بار دیگر تعهد خود را برای تسهیل و حمایت از روند صلح و سازش به رهبری و مطابق آرمان های مردم افغانستان، آمادگی برای گسترش روابط اقتصادی، تجاری و ارتقای ظرفیت منطقه ای اعلام کردند.

گفت وگوهای راهبردی اسلام آباد و پکن شنبه به میزبانی چین در شهر چنگدو مرکز استان سیچوان با حضور وزرای امور خارجه دو کشور برگزار شد.

پیشروی های اخیر طالبان و افزایش مناطق تحت کنترل این گروه در افغانستان، همزمان با به بن بست رسیدن مذاکرات صلح و اعلام تاریخ خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، نگرانی کشورهای منطقه را به دنبال داشته است. آخرین نظامیان آمریکایی طبق برنامه قرار است در 11 سپتامبر/20 سنبله خاک افغانستان را ترک کنند.

قریشی: روند صلح افغانستان وارد مرحله حیاتی شده است

کلیدواژه