اسد 05, 1400 15:59 Asia/Kabul
  • سازمان ملل درباره ارتباط طالبان پاکستان و افغانستان هشدار داد
    سازمان ملل درباره ارتباط طالبان پاکستان و افغانستان هشدار داد

شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارشی درباره ارتباط هزاران جنگجوی وابسته به گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان با طالبان افغانستان و دیگر گروه‌های جنگ طلب در این کشور هشدار داده است.

به گزارش رادیو دری، در این گزارش آمده است الحاق مجدد شاخه‌های انشعابی به تحریک طالبان پاکستان (TTP) افزایش یافته و برآوردها از وجود  2 تا 6 هزار جنگجو در افغانستان حکایت دارد.

ناظران سازمان ملل گفته اند: علی رغم افزایش بی‌اعتمادی میان این عناصر، طالبان پاکستانی روابط خود با طالبان افغانستان را مانند گذشته حفظ کرده است.

رسانه‌های پاکستانی روز سه‌شنبه با استناد به بیست و هشتمین گزارش تیم نظارت بر تحریم‌ها و پشتیبانی تحلیلی در شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند: نزدیک به 6 هزار عضو گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان در کنار صدها جنگجو در نزدیکی مرز افغانستان با پاکستان و چین مستقر هستند.

 تحریک طالبان پاکستان اهداف ضد پاکستانی دارد و همزمان از اقدامات نظامی طالبان افغانستان علیه نیروهای دولتی این کشور حمایت می‌کند.

چالش حضور عناصر تروریستی ضد پاکستان در خاک افغانستان موضوعی است که موجب اختلاف جدی میان کابل و اسلام‌آباد شده و زمینه نگرانی دولت و ارتش پاکستان را نیز فراهم کرده است . پاکستان بارها به ویژه با آغاز روند خروج نظامی آمریکا از افغانستان هشدار داده که هرگونه تشدید بحران در افغانستان راه را برای جولان عناصر تروریستی مانند داعش و تحرکات گروه تحریک طالبان پاکستان برای اجرای عملیات‌ مسلحانه در مناطق مشترک مرزی هموار می‌کند.

عمران‌خان : تشدید بحران افغانستان به ضرر پاکستان است

کلیدواژه