اسد 07, 1400 14:06 Asia/Kabul
  • سازمان سیگار: توافق دوحه به افزایش حملات طالبان منجر شده است
    سازمان سیگار: توافق دوحه به افزایش حملات طالبان منجر شده است

سازمان بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به سیگار در گزارشی اعلام کرد که توافق دوحه به جای آنکه زمینه مذاکرات طالبان – کابل را فراهم کند، موجب افزایش حملات شبه‌نظامیان به نیروهای دولتی شده و شمار تلفات غیرنظامی را افزایش داده است.

به گزارش رادیو دری، در این گزارش اخبار منتشر شده از افغانستان در سه ماه اخیر ناخوشایند توصیف شده و آمده است حملات طالبان علیه اهداف دولتی افغانستان از ۶۷۰۰ مورد در سه ماه مانده به توافق دوحه، به ۱۳ هزار و ۲۴۲ مورد در بازه سپتامبر – نوامبر ۲۰۲۰ رسیده است.

این گزارش با اشاره به تشدید حملات طالبان در افغانستان پس از توافق آمریکا با این گروه شبه‌نظامی تاکید می کند که دولت کابل با یک "بحران وجودی" مواجه است.

گزارش این سازمان دیده‌بان آمریکایی می افزاید: نیروهای امنیتی دولت افغانستان در مواجهه با موج تازه حملات طالبان به نظر ناآماده و بهت زده می‌آیند و نگران‌کننده ترین مساله سرعت و سادگی کار طالبان در تصرف مناطقی در ولایت‌های شمالی افغانستان است که زمانی احساسات ضد طالبان داشتند.

ایالات متحده با خروج تمام نظامیانش از افغانستان موافقت کرده و انتظار داشته است طالبان برای پیمان صلح با دولت کابل به پای میز مذاکره بنشیند.

از آن زمان گرچه مذاکرات طالبان و دولت کابل به بن‌بست رسیده، اما آمریکا نیروهایش را به چند صد تن کاهش داده و ضرب‌الاجل خروج کامل هم برای ۳۱ اوت تنظیم شده است.  

جان سوپکو بازرس کل ویژه در امور بازسازی افغانستان تاکید کرد: روند کلی به وضوح برای دولت افغانستان نامطلوب است و در صورت بی توجهی به این اوضاع دولت کابل می‌تواند با بحران وجودی روبرو شود.

عبدالله عبدالله: روند مذاکرات صلح بین الافغانی بی نتیجه است

 

کلیدواژه