اسد 07, 1400 16:35 Asia/Kabul
  • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران: رجایی منشأ دوستی ادیبان ایران و افغانستان بود
    وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران: رجایی منشأ دوستی ادیبان ایران و افغانستان بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در پیامی درگذشت محمد سرور رجایی شاعر و نویسنده افغانستانی را تسلیت گفت و نوشت: این شاعر و نویسنده برجسته فارسی زبان معاصر، منشأ خیر و برکت و ایجاد دوستی و مودت میان شاعران و نویسندگان ایران و افغانستان بود.

به گزارش رادیو دری، در متن پیام تسلیت سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: ایران سالهاست میزبان گروه بزرگی از شاعران و نویسندگان عزیز همزبان افغانستانی است و این میزبانی و همدلی بدون تردید در رشد شانه‌ به‌ شانهٔ ادبیات در هر دو سرزمین تاثیر داشته است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران افزود: در این میان تعدادی تنها به نوشتن و سرودن می‌پردازند و گروهی دیگر عزیزانی هستند که علاوه بر کار خلاقانهٔ ادبی برای گسترش رابطه و ایجاد همدلی و همراهی بین شاعران و نویسندگان دو کشور تلاش می‌کنند که زنده‌یاد محمدسرور رجایی بی تردید یکی از مهمترین چهره‌های این گروه بود.

صالحی  اضافه کرد: محمدسرور رجایی  علاوه بر توفیق در نوشتن، سالها با مدیریت «خانه ادبیات افغانستان» و «دفتر شعر و داستان افغانستان در حوزه هنری» و اخیرا پژوهش گسترده در باب شهدای افغانستانی در دفاع مقدس و شهدای ایرانی در دوره مقاومت و جهاد آن کشور  منشأ خیر و برکت و ایجاد دوستی و مودت میان شاعران و نویسندگان ایرانی و افغان شده بود.

 

محمد سرور رجایی نویسنده و شاعر افغانستانی که از حدود یک هفته قبل بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان میلاد تهران بستری بود، صبح امروز در سن ۵۲ سالگی درگذشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در پایان پیام خود درگذشت این ادیب نامدار افغان را به خانواده اش  و جامعه ادبی افغانستان و ایران تسلیت گفته و آرزو کرده است که رشته مودت اهالی فرهنگ دو سرزمین عزیز مستحکم‌تر شود.

محمد سرور رجایی نویسنده و شاعر افغانستانی که از حدود یک هفته قبل در بیمارستان میلاد تهران بر اثر ابتلا به کرونا بستری بود، صبح امروز در سن ۵۲ سالگی درگذشت.

محمدسرور رجایی متولد ۱۳۴۸ کابل بود که از سال ۱۳۷۳ به ایران مهاجرت کرده و مدیریت خانه ادبیات افغانستان و مدیریت دفتر شعر و داستان افغانستان در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ایران را بر عهده گرفت.

کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» یکی از آثار شاخص اوست که  مجموعه‌ای از خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس است.

 کتاب های «ماموریت خدا»، «هفت‌ روایت از احمدرضا سعیدی شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان»، «در آغوش قلب‌ها»،«گل‌های باغ کابل» و « اشعار و خاطرات مردم افغانستان از امام خمینی» از دیگر آثار منتشر شده سرور رجایی است.

کتاب خاطرات «شهید دکتر سیدعلی شاه موسوی گردیزی» از فرماندهان جهادی افغانستان که به دست عوامل داعش ترور شد نیز از دیگر آثار قلمی محمدسرور رجایی‌ است که به زودی منتشر خواهد شد. همچنین انتشار مجله «باغ» ویژه کودکان افغانستانی نیز از دیگر فعالیت‌های او در این سال‌ها بود.

محمد سرور رجایی درگذشت

 

کلیدواژه