اسد 10, 1400 16:22 Asia/Kabul
  • افزایش 80 درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان
    افزایش 80 درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی از افزایش ۸۰ درصدی آمار تلفات غیر نظامیان در شش ماه نخست سال جاری میلادی در این کشور خبر داد.

به گزارش رادیو دری، کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، در مجموع ۵ هزار و ۳۲۱ غیر نظامی در یک هزار و ۶۰۰ رویداد کشته و زخمی شده‌اند که از این میان، یک هزار و ۶۷۷ نفر کشته شده و ۳ هزار و ۶۴۴ تن دیگر زخم برداشته اند.

این در حالی ‌است که بر اساس معلومات کمیسیون حقوق بشر، رقم کشته‌ها و زخمیان افراد ملکی در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی دو هزار و ۹۵۷ تن بوده است.

بر اساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر، از میان ۵ هزار و ۳۲۱ کشته و زخمی در شش ماه نخست سال جاری، ۱۵۴ زن کشته و ۳۵۰ زن دیگر زخمی شده‌اند که نسبت به همین زمان در سال گذشته حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

در گزارش حقوق بشر، شمار کشته شدگان کودک نیز ۳۷۳ نفر و شمار زخمیان آن‌ها یک‌هزار و ۸۳ نفر خوانده شده که تقریبا نسبت به زمان مشابه سال گذشته سه برابر شده است.

در این گزارش، طالبان مسئول ۵۶ درصد تلفات غیر نظامیان، عاملان ناشناس مسئول ۲۲ درصد، نیروهای نظامی حکومت مسئول ۱۵ درصد و گروه داعش هم مسئول ۷ درصد از تلفات غیر نظامیان در افغانستان خوانده شده‌اند.

یافته‌های کمیسیون حقوق بشر نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان از سوی طالبان دو برابر شده و آمار تلفاتی که به حکومت برمی‌گردد نیز ۷۰ درصد افزایش یافته است.

اخیرا هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) نیز در گزارشی گفته بود که در نیمه اول سال جاری میلادی (۲۰۲۱) یک هزار و ۶۵۹ غیرنظامی در افغانستان کشته و سه هزار و ۲۵۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند. به گفته یوناما، این آمار در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته ۴۷ درصد افزایش داشته است.

درخواست کمیسیون حقوق بشر افغانستان برای توقف محاکمه صحرایی از طرف طالبان

کلیدواژه