اسد 13, 1400 11:45 Asia/Kabul
  • درخواست شورای امنیت سازمان ملل برای پایان خشونت ها در افغانستان
    درخواست شورای امنیت سازمان ملل برای پایان خشونت ها در افغانستان

شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار کاهش فوری خشونت‌های ناشی از حملات طالبان در افغانستان شد.

به گزارش رادیو دری ،  شورای امنیت سازمان ملل  روز سه‌شنبه، دوازدهم اسد، با انتشار اعلامیه‌ای از افزایش خشونت‌های طالبان، تلفات غیرنظامیان و نقض جدی حقوق بشر در ساحاتی که زیر تأثیر درگیری‌ها قرار دارد، به شدت ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف جنگ در افغانستان شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله بر دفتر سازمان ملل متحد در هرات را «اسفناک» خوانده و تأکید کرده‌اند که حملات عمدی علیه غیرنظامیان، کارمندان سازمان ملل متحد و ساختمان‌های سازمان ملل متحد ممکن است مصداق جنایت جنگی باشد. این شورا گفته است که عاملان این جنایات جنگی در افغانستان باید محاکمه شوند.

حمله به دفتر سازمان ملل در هرات

شورای امنیت سازمان ملل با ابراز نگرانی از کشتار غیر نظامیان در افغانستان گفته است که طالبان و دولت این کشور در هر شرایطی به تعهدات شان به حفاظت از غیرنظامیان عمل کنند و نیز به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

از سویی هم، اعضای شورای امنیت سازمان ملل  از حکومت و طالبان خواسته‌اند تا در روند صلح فراگیر با رهبری افغانستان و مالکیت این کشور به طور معنادار مشارکت کنند تا در راستای حل و فصل سیاسی و آتش‌بس به پیش‌رفت‌هایی دست یابند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است که پایان دادن جنگ افغانستان و رسیدن به صلح پایدار در افغانستان تنها از طریق یک روند صلح جامع و فراگیر به رهبری افغان‌ها با هدف آتش‌بس دایمی و همه جانبه و نیز حل و فصل سیاسی فراگیر، عادلانه و واقع‌بینانه، ممکن است.

در همین حال، اعضای این شورا بر مشارکت کامل، عادی و معنادار زنان در زمینه صلح افغانستان نیز تأکید کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تأکید بر این‌که هیچ راه حل نظامی برای حل معضل افغانستان وجود ندارد، گفته است که آنان از احیای طالبان حمایت نمی‌کنند.

به دنبال تشدید خشونت‌ها و حملات طالبان، افغانستان خواستار برگزاری نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

هشدار سازمان ملل متحد درباره خطر ادامه درگیری ها در افغانستان

کلیدواژه