اسد 19, 1400 09:00 Asia/Kabul
  • محقق: حضور ایران در مذاکرات صلح افغانستان مثبت است
    محقق: حضور ایران در مذاکرات صلح افغانستان مثبت است

مشاور ارشد رییس جمهوری افغانستان در امور امنیتی و سیاسی تاکید کرد که آمریکا دستاوردی برای مردم افغان نداشته ، اما حضور ایران در مذاکرات صلح بین افغان ها نقطه مثبتی است.

به گزارش رادیو دری، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان سفرهای اخیر نماینده ایران در امور افغانستان به کابل و سپس اسلام‌آباد و تاثیر آن در تحقق صلح بین افغان ها را مثبت دانست و افزود: آمریکا مخالف حضور ایران در این مذاکرات و مذاکرات چهارجانبه درباره افغانستان نیز به جایی نرسید زیرا مذاکرات صلح  باید همه جانبه باشد و همه کشورهای موثر منطقه مثل ایران در آن حضور داشته باشند.

وی درباره تحولات اخیر کشورش گفت: دولت افغانستان معتقد به صلح است و در این مسیر گام برمی‌دارد، اما طرف مقابل(طالبان) صلح را قبول ندارد.  

مشاور ارشد رییس جمهوری افغانستان در امور امنیتی و سیاسی درباره اینکه چرا مذاکرات به رغم بی نتیجه بودن همچنان ادامه دارد تاکید کرد: صلح افغانستان طرحی خارجی است و کابل هم چون صلح را خواستار است به طرح‌های صلح روی خوش نشان می‌دهد، ولی تاکنون از مذاکرات نتایج مثبتی به دست نیامده است و آمادگی اخیر طالبان برای مذاکرات هم شاید تاکتیک سیاسی باشد.

محقق با بیان اینکه دیدگاه‌های مختلفی درباره صلح بین افغان ها مطرح است اضافه کرد: طالبان صلح نمی‌کند، زیرا ساختار روانی، فکری و ایدئولوژیک این گروه برای صلح ساخته نشده است.

اشرف غنی: مذاکرات صلح به یک گروه متجاوز مشروعیت بخشید

کلیدواژه