اسد 19, 1400 10:37 Asia/Kabul
  • پنتاگون مدعی حمایت از نیروهای افغانستان شد
    پنتاگون مدعی حمایت از نیروهای افغانستان شد

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در واکنش به پیشروی نیروهای طالبان در افغانستان با تکرار ادعای حمایت واشنگتن از نیروهای این کشور تاکید کرد که نیروهای افغانستان قدرت لازم را برای مقابله با طالبان دارند.

به گزارش رادیو دری، جان کربی سخنگوی پنتاگون به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران گفت که به طور آشکار اوضاع امنیتی در افغانستان رو به وخامت است و در ۷۲ ساعت اخیر ۵ مرکز ولایت  افغانستان به دست طالبان افتاده است.

این مقام آمریکایی با طرح این ادعا که واشنگتن به حمایت از نیروهای دولتی افغانستان ادامه خواهد داد اضافه کرد تمرکز ما تکمیل طرح خروج از افغانستان تا پایان این ماه است.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا پیشتر ۳۱ اوت را پایان حضور نظامیان کشورش در افغانستان اعلام کرده بود.

کربی در پاسخ به اینکه آیا حملات هوایی آمریکا به طالبان پس از ۳۱ اوت ادامه خواهد داشت گفت که درباره زمان پس از این تاریخ گمانه زنی نمی کند.

در چند هفته گذشته نیروهای گروه طالبان به صورت گسترده به پیشروی‌های خود در مناطق مختلف افغانستان ادامه داده‌ و توانسته‌اند پس از درگیری‌های شدید، چندین منطقه مهم را از کنترل نیروهای دولتی خارج کنند.  

آمریکا در مدت بیست سال حضور نظامی شکست خورده خود در افغانستان در سرکوب طالبان ناتوان بوده و دستاوردی جز گسترش تروریسم، جنگ، خشونت، بی ثباتی، ناامنی و کشتار دهها هزار نفر از مردم این کشور نداشته است.

بایدن قصد تغییر برنامه خروج از افغانستان را ندارد

 

 

کلیدواژه