اسد 20, 1400 16:36 Asia/Kabul
  • کمیساریای عالی حقوق بشر: طالبان به خونریزی پایان دهد
    کمیساریای عالی حقوق بشر: طالبان به خونریزی پایان دهد

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از گروه طالبان خواسته است تا هرچه زودتر جنگ و خونریزی را متوقف کنند و به پای میز مذاکره بازگردند.

به گزارش رادیو دری، میچل باچله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار پیامی تاکید کرد: « ادامه خشونت‌های فزاینده در افغانستان، نقض حقوق بشر و سوء استفاده‌ها، پیامدهای فاجعه باری برای مردم افغانستان دارد».

وی از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از نتایج فاجعه‌بار برای مردم افغانستان وارد عمل شوند و هشدار داد که جنگ‌های شهری منجر به کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی خواهد شد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اضافه کرد: از 9 جولای امسال تاکنون تنها در شهرهای لشکرگاه، قندهار، هرات و قندوز دست‌کم 183 غیرنظامی کشته و 1181 نفر از جمله کودکان زخمی شده‌اند، اما شمار واقعی تلفات غیرنظامیان بسیار یبشتر از این هاست.

باچله همچنین از طرف‌های درگیر خواست برای جلوگیری از خون‌ریزی بیشتر جنگ را پایان دهند.

وی تاکید کرد:  طالبان باید تمامی حملات خود در شهرها را متوقف کند. تا زمانی که همه طرف‌ها به میز مذاکره بازنگردند و راه‌حل مسالمت‌آمیز برقرار نشود، وضعیت برای بسیاری از افغان بدتر خواهد شد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین گفت: تصرف بسیاری از شهرها به دست طالبان «ترس و وحشت» ایجاد کرده است و از سوی دیگر افزایش شمار شبه نظامیان حامی دولت که علیه طالبان بسیج شده‌اند نیز می‌تواند غیرنظامیان را در معرض خطر قرار دهد.

باچله افزود: با این وجود  گروه طالبان تاکنون به درخواست‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس و جلوگیری از خونریزی در افغانستان توجه نکرده است و شبه نظامیانش برای تصرف شهرهای این کشور به حملات خود ادامه می‌دهند.

درگیری میان نیروهای طالبان و ارتش افغانستان در ولایت های مختلف این کشور موجب آوارگی بسیاری از افغان ها شده است.

ابراز نگرانی سازمان ملل از اوضاع غیرنظامیان در افغانستان

جنگ ۶۰ هزار خانواده افغان را آواره کرد

 

 

کلیدواژه