اسد 21, 1400 12:21 Asia/Kabul
  • توافق آمریکا با طالبان برای سرپوش گذاشتن بر جنایات جنگی در افغانستان
    توافق آمریکا با طالبان برای سرپوش گذاشتن بر جنایات جنگی در افغانستان

یک عضو سازمان جاسوسی امریکا (سیا ) از پشت پرده توافق این کشور با طالبان برای پیگیری نکردن جنایات جنگی آمریکا در افغانستان در دیوان کیفری بین‌المللی لاهه خبر داد .

به گزارش رادیو دری، "رابرت رایان " که به همراه مزدورانش سال ها در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده است گفت: واشنگتن به شدت تحت فشار دیوان کیفری بین المللی بود از این رو با دو حربه تهدید و تحریم اعضای این دیوان و تداوم جنگ در افغانستان تلاش کرد این پرونده  را از روال طبیعی اش خارج کند.

وی اذعان کرد: شدت گرفتن جنگ در افغانستان کاملا همسو با منافع امریکاست و یکی از اهداف کاخ سفید  آن است تا جامعه جهانی، افکار عمومی مردم افغانستان و دیوان کیفری لاهه را از جنایات خود را در این کشور منحرف کند .

امریکا در سال 2020 علاوه بر دادستان دیوان کیفری بین المللی، فاکسیو موچوکو رییس بخش دادرسی این دیوان را نیز تحریم کرد.

وزیر خارجه وقت امریکا در واکنش به پیگیری های دیوان کیفری مبنی بر بررسی جنایات جنگی امریکا در افغانستان اعلام کرد: ما تلاش های نامشروع دیوان کیفری بین المللی برای تعقیب امریکایی‌ها را تحمل نخواهیم کرد.

دادستان دیوان از سال گذشته تصمیم گرفت تحقیقاتی را درباره نقش نظامیان امریکا در افغانستان و ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت آغاز کند.

پرونده های متعددی از جنایات امریکا مانند مثله کردن اجساد غیر نظامیان و گرفتن عکس یادگاری با آنها، ایجاد زندان های مخفی و حمله علیه مجالس عروسی و استفاده از روش های بازجویی ضد بشری در دیوان تشکیل شده است.

عبدالله: اسیرکُشی طالبان جنایت جنگی است

کلیدواژه