اسد 22, 1400 11:52 Asia/Kabul
  • درخواست سناتور جمهوری‌خواه برای اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان
    درخواست سناتور جمهوری‌خواه برای اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان

رهبر جمهوری‌خواهان سنا ضمن غیرمسئولانه خواندن سیاست رئیس‌جمهور آمریکا در قبال افغانستان، خواستار اعزام نیروهای بیشتری به این کشور شد.

به گزارش رادیو دری ، «میچ مک‌کانل» رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا از جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا درخواست کرده پس از پایان مهلت ۳۱ اوت که دولت برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تعیین کرده، نیروهای بیشتری را به این کشور بازگرداند.

مک‌کانل سیاست بایدن در قبال افغانستان را بی‌ملاحظه و عاری از مسئولیت خواند و افزود، اگر دولت برای فرستادن نیروهای بیشتر در حمایت از نیروهای افغانستانی اقدام نکند، سفارت ایالات متحده در کابل ممکن است به دست گروه‌های شورشی بیفتد. 

رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر کرد، یادآور شد: رئیس‌جمهور بایدن باید فوراً متعهد به حمایت بیشتر از نیروهای افغانستانی شود و این کار را با پشتیبانی هوایی نزدیک، فراتر از ۳۱ اوت انجام دهد.

پیش از این «واشنگتن پست» به نقل از مقام‌های آگاه کنونی و پیشین آمریکا گزارش داد، دولت بایدن خود را برای سقوط کابل پایتخت افغانستان بسیار زودتر از آنچه بیم آن می‌رفت، آماده می‌کند.

واشنگتن پست به نقل از یکی از این مقام‌ها آگاه اعلام کرد، ارتش آمریکا در حال حاضر ارزیابی می‌کند سقوط کابل ممکن است ظرف ۹۰ روز رخ دهد، در حالی که برخی می‌گویند ممکن است ظرف یک ماه این اتفاق بیفتد.

با این حال، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا تاکید دارد، تصمیمش درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان جای بحث ندارد و گفته با وجود عملکرد نظامی ضعیف نیروهای افغانستانی، او از تصمیم برای پایان دادن به حضور نظامی ۲۰ ساله در افغانستان پشیمان نیست و با توجه به پیشروی‌های طالبان قصد تجدیدنظر در برنامه خروج ندارد.

 استقرار ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی در کابل

کلیدواژه