اسد 24, 1400 08:02 Asia/Kabul

تصاویر منتشر شده در فضای اجتماعی نشان می دهد که گروه طالبان وارد دفتر والی ننگرهار شده است و افراد مسلح طالبان در اطراف ضیاءالحق امرخیل قرار دارند.

به گزارش رادیو دری ، لحظاتی پس از توئیت ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان مبنی بر پیشروی به طرف مقام ولایت و فرماندهی پلیس شهر جلال آباد، تصاویر طالبان در دفتر والی ننگرهار در فضای  مجازی منتشر شد.

طالبان در دفتر والی ننگرهار

«احمد ولی» یکی از ساکنان شهر جلال آباد به خبرگزاری فرانسه گفته است: «ما امروز صبح با پرچم‌های سفیدرنگ طالبان در سراسر شهر بیدار شدیم. آن‌ها بدون نبرد و جنگ وارد شدند».

از دیروز تاکنون شهرهای شرنه در پکتیکا، گردیز در پکتیا، اسعدآباد در کنر، مهترلام مرکز ولایت لغمان، مزارشریف در بلخ و میمنه در ولایت فاریاب به تصرف طالبان در آمده است و صبح امروز نیز شهر جلال آباد سقوط کرد.

اما وضعیت در کابل  آرام است.

شب گذشته شورشی در زندان مرکزی پلچرخی کابل رخ داد اما وزارت دفاع ساعت ۳ بامداد اعلام کرد که شورش فروکش کرده است و زندانیان به سلول های خود برگشته اند.

عطامحمد نور فرمانده نیروی مردمی در ولایت بلخ پس از سقوط بدون جنگ شهر مزارشریف در توئیتی از یک توطئه بزرگ خبر داد و نوشت که تمام تجهیزات و سلاح های دولت با یک توطئه بزرگ به طالبان واگذار شد و قصد به دام انداختن وی و ژنرال دوستم را نیز داشتند.

وی هشدار داده است که چنین توطئه ای برای سران کابل نیز چیده شده و آنها باید هشیار باشند.

پیشروی سریع طالبان کشورهای خارجی و مردم افغانستان را حیرت زده کرده است.

مزارشریف سقوط کرد

ادامه خروج دیپلمات های خارجی از افغانستان

 

کلیدواژه