اسد 24, 1400 10:04 Asia/Kabul
  • کارکنان سفارت آمریکا کابل را ترک می کنند
    کارکنان سفارت آمریکا کابل را ترک می کنند

کارکنان سفارت آمریکا در افغانستان با نزدیک شدن طالبان به کابل به سرعت در حال انتقال به فرودگاه بین المللی این شهر هستند.

به گزارش رادیو دری؛ شبکه سی‌بی‌اس آمریکا اعلام کرد اغلب کارکنان سفارت واشنگتن در کابل در ۷۲ ساعت آینده از افغانستان خارج می شوند.

این شبکه آمریکایی  به نقل از منابع دیپلماتیک و امنیتی گزارش داد افرادی که در سفارت باقی خواهند ماند ماموران ویژه دفتر خدمات دیپلماتیک و تصمیم گیرندگان ارشد از جمله سفیر  و مهندسان امنیتی برای از بین بردن اسناد حساس خواهند بود.

 دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد شدید از طرح جو بایدن رییس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اعلام کرد بایدن باید طرح دولت قبل را در افغانستان دنبال می‌کرد.

رییس جمهوری سابق آمریکا همچنین پیش بینی کرد طالبان پرچم خود را بر فراز سفارت آمریکا بر خواهد افراشت و این یک آبرو ریزی بزرگ برای آمریکا خواهد بود.  

اظهارات ترامپ درحالی منتشر می‌شود که بایدن قبل از او از سیاست‌های دولت ترامپ در افغانستان انتقاد کرده و گفته بود : ترامپ طالبان را در قدرتمندترین حالت نظامی خود از سال ۲۰۰۱ تاکنون رها کرد.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا نیز بامداد یکشنبه در تماس تلفنی با «اشرف غنی» رئیس‌جمهوری افغانستان مدعی شد: آمریکا همچنان به حفظ روابط امنیتی و دیپلماتیک با دولت افغانستان و حمایت از مردم این کشور متعهد است.

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، پس از گذشت بیست سال از لشکرکشی به افغانستان روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدانشان شروع شد.

در هفته‌های اخیر جنگ در افغانستان شدت گرفته و طالبان موفق شده‌اند بخش عمده ای از مناطق افغانستان را به تصرف خود درآورند. 

ایدن وزیر خارجه اش را مامور پشتیبانی از رهبران افغانستان کرد

آمریکا اسناد مهم سفارت خود در کابل را نابود می کند

 

کلیدواژه